Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Zima na severu Evropy - jak topí skandinávské země a jak se inspirovat pro naše zeměpisné šířky - iClima
landscape-1191164_640

Zima na severu Evropy – jak topí skandinávské země a jak se inspirovat pro naše zeměpisné šířky

 

Málokde v Evropě najdete tak studené zimy, jako ve Skandinávii, a tak není divu, že obyvatelům těchto zemí leží tepelná pohoda velmi na srdci. Technologie tepelného komfortu, vytápění a izolace, které přicházejí z těchto zemí se mohou pyšnit vysokou kvalitou, účinností a zejména pak důmyslnými konstrukčními inovacemi. Nejen z těchto důvodů se proto podívejme, jak mohou tyto země inspirovat i nás v ČR co se týče dostupného, ale ekologicky šetrného tepla, a to nejenom v zimních měsících.

Trvalá udržitelnost a ekologie topení

 

Z pomyslné trojice zemí Finsko, Švédsko a Norsko, je to právě největší z nich, tedy Švédsko, které se snaží o maximální udržitelnost a ekologii zdrojů tepla. Švédská vláda jako taková již od devadesátých let maximálně podporuje používání ekologicky šetrných zdrojů tepla a to jednak přímou podporou obnovitelných zdrojů energie, tak i tlakem na konvenční zdroje tepla, jako jsou spalovací kotle, aby byly dodávány s co možná nejúspornějšími a nejúčinnějšími technologiemi.

V poslední době se tento trend projevuje ve zvýšené míře hlavně v souvislosti s konstrukcí pasivních domů, které, jak už asi víte, nepovažujeme v iClima za optimální řešení bydlení v ekologicky nezatěžujícím a přesto komfortním a zdravém prostředí. Jako doplňkový zdroj tepla tak v těchto domech můžeme najít i speciálně navržené krby, které si musí nějakým způsobem poradit s rekuperací vzduchu. Klasický krb by totiž nebyl v pasivním domě žádoucí vzhledem k faktu, že by tento odebíral často nedostatkový čerstvý vzduch v izolovaném interiéru. Proto najdeme ve Švédsku krby se speciálním komínem, který nejen, že odtahuje nečistoty a produkty hoření, ale zároveň přivádí do krbu vzduch zvenčí. Díky tomu je zaručena nejen správná funkce rekuperace, ale také minimální ztráty čerstvého vzduchu v interiéru.

Když už konvenčně, tak alespoň účinně

 

Pokud bychom zcela vynechali hi-tech inovace v experimentálním použití, kterých na severu Evropy najedeme také dost, pak bude určitě zajímavé se podívat na konvenční systémy vytápění. V Norsku například není nic výjimečného najít v domácnostech krby či kotle na tuhá paliva s dvojitým spalováním, kdy jako topení neslouží pouze samotné dřevo, ale ještě zplodiny hoření a další částice, které by jinak unikly volně do ovzduší.

Stejně tak jsou častým trendem v domácnostech nejrůznější způsoby akumulace, až už přes ocelová tělesa nebo kamenné či keramické obklady. Skandinávie nás zkrátka učí, že vzniklé teplo je drahocenné a je škoda, aby byť i malá část zbytečně unikla mimo obyvatele dané domácnosti. Ostatně i z tohoto důvodu se i k nám postupně dostávají drobná zlepšení, jako jsou akumulační fólie na podlahové topení, které pomáhají zvyšovat jeho účinnost.

 

Systém iClima má své sourozence i na severu

 

Jak jsme ostatně informovali nedávno, i vytápění pomocí nízkoteplotních rozvodů má svou odezvu v podobě nové haly univerzity ve finském Häme, která se také specializuje na nové technologie ekologického a zároveň účinného vytápění. Pro nás v iClima je v tomto směru důležité, že naše ústřední myšlenka, tedy nedovážet energii na vzdálená místa, ale vyrábět ji decentralizovaně v místě spotřeby, má své zastánce i ve světe. Bez komplexní změny myšlení o energiích, uvědomění si odpovědnosti za aktuální stav životního prostředí a lidské společnosti můžeme mít téměř jakékoliv technologie a náš svět přesto nebude v budoucnu příliš optimistické místo k životu.

 

Pokud máte zájem o produkty společnosti iClima, kontaktujte nás prosím prostřednictvím našeho nezávazného kontaktního formuláře.

Kontakt

+ 420 777 656 400
Po - Pá: 08:00 - 17:00

iClima s.r.o.
Římská 678/26, 120 00 Praha 2
Česká republika

Zdarma naceníme řešení iClima přímo pro váš dům.
Vyplňte formulář a zanechte nám nezávaznou poptávku. Odpovíme vám do 24 hod.

Pokročilý formulář

Při zadání pokročilejších informací vám budeme schopni dát velmi přesné informace již v první odpovědi. (Nepovinné)

*Napište slovy nebo vložte foto domu či projektu pomocí tlačítka níže.

Zanechte nám zde svůj telefon a my Vám zavoláme