Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Zdravotní rizika klimatizací přehledně aneb tohle doma nechcete - iClima
zdravotni-rizika

Zdravotní rizika klimatizací přehledně aneb tohle doma nechcete

Pravidelní čtenáři našeho blogu si jistě všimli, že se negativním důsledkům klimatizace věnujeme poměrně často, přesto cítíme nutkání s nastupujícími vyššími teplotami znovu upozornit na hlavní zdravotní rizika, která při používání klimatizace mohou nastat, a která pravidelně pomáhají rozšířit letní chřipkové a virové epidemie. Pokud se například pohybujete v kolektivu či na místě, kde se klimatizace používají, snažte se na takovou situaci dobře připravit a raději si na takové místo vezměte teplejší oblečení, i když je venku vysoko nad 20 stupni.

Teplotní šok

S tímto souvisí první negativní fenomén, který je bohužel s klimatizacemi spojen, a to je riziko teplotního šoku pro organismus. Těla teplokrevných savců, tedy i lidí, totiž fungují na základě velmi sofistikovaného systému termoregulace, tedy stručně řečeno, pokud se pohybujete delší dobu v chladném prostředí, vaše tělo se soustředí na produkci tepla a zadržování tekutin a naopak. Teplotní šok pak nastává v momentě, kdy je tělo nastavené na určitý režim, a skokově je vrženo do jiné situace. V takové chvíli je nuceno rychle změnit „mód fungování“, a právě během takového přechodu je jeho imunitní systém nejzranitelnější. A výsledek? Letní chřipky, záněty horních cest dýchacích, angíny a další nepříjemné komplikace. Pokud se pohybujete, ať už doma či v zaměstnání, v prostoru, který je o 5 a více stupňů chladnější, než jeho okolí, zajistěte si nejenom teplé oblečení (mikina, svetr, teplé ponožky), ale také nějaké neutrální aklimatizační prostředí, kde se vaše tělo připraví na změnu teploty, což může být třeba chodba, nebo nechlazená interiérová místnost.

Prach a plísně

O tomto aspektu jsme mluvili již mnohokrát a jistě na našem blogu najdete dost specializovaných pojednání na toto téma, proto již stručněji. Každá klimatizace nasává vzduch z místnosti, který ochlazuje a následně jej vyfukuje zpět do prostředí. V běžném domácím či kancelářském vzduchu se nachází spousta prachových a mikrobiologických činitelů, od běžného organického prachu až po výtrusy plísní a další choroboplodné zárodky. Aby nedošlo k další proliferaci těchto činitelů, jsou klimatizační jednotky vybaveny soustavou filtrů, která má za úkol ochlazený vzduch těchto negativních činitelů zbavit. Problémem ovšem bývá, že se filtry zpravidla po 2-3 týdnech intenzivnějšího používání klimatizace zanesou a nejen, že správně neplní svou funkci, ale zároveň slouží, díky vlhkosti kondenzované na rozdílu teplot vzduchu, jako místa množení bakterií a plísní, které se následně s ventilací dostávají do vzduchu dané místnosti. Obzvlášť závažný je tento problém v osobních automobilech, kde hovoří lékaři o tzv. nemoci z klimatizace, ale týká se samozřejmě i domácností. Řešením těchto problémů je pravidelné čištění filtrů a jednou za rok pravidelný servis od dodavatelské firmy.

Bakterie v klimatizaci ohrožující zdraví

Co se u klimatizací ovšem příliš nezdůrazňuje, jsou i bakteriální činitelé, kteří mohou celkem závažně působit na zdraví člověka. Prostředí klimatizace nahrává v některých případech množení bakterie druhu Legionella, která může vyvolávat zánětlivá onemocnění plic a u citlivějších jedinců dokonce i vážné potíže vyžadující hospitalizaci. V minulosti nebylo zdaleka výjimečné, když se kvůli přemnožené Legionelle zastavovaly rozvody vody, nebo právě klimatizace i provoz velkých kancelářských budov, jelikož Legionella představuje pro lidský organismus velké zdravotní riziko. Pokud v prostředí s klimatizací dochází k četným respiračním problémům, které ani po delší době nemizí, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc a nechat si u odborných firem provést test na přítomnost této bakterie. Klíčem k prevenci je však čistá a pravidelně servisovaná klimatizační jednotka.

Zdravé prostředí s iClima

Pokud se nechcete v budoucnu potýkat s negativními následky používání klimatizace, zapřemýšlejte o zavedení systému iClima, tedy nízkoteplotních kapilárních rozvodů, které udržují po celý rok stálou a příjemnou teplotu interiéru, a to za rekordně nízké náklady. Letní provoz systému iClima vás nestojí prakticky žádné peníze, a přesto dokáže spolehlivě zajistit příjemný komfort bez teplotních šoků a zdravotních rizik. Zajímalo by vás více informací, jak můžete mít doma v létě příjemně a nebát se o zdraví vaší rodiny či kolegů v zaměstnání? Pošlete nám zprávu přes náš kontaktní formulář a my vám rádi zhodnotíme konkrétní přínosy systému iClima pro váš dům nebo kancelář.

Kontakt

+ 420 777 656 400
Po - Pá: 08:00 - 17:00

iClima s.r.o.
Římská 678/26, 120 00 Praha 2
Česká republika

Zdarma naceníme řešení iClima přímo pro váš dům.
Vyplňte formulář a zanechte nám nezávaznou poptávku. Odpovíme vám do 24 hod.

Pokročilý formulář

Při zadání pokročilejších informací vám budeme schopni dát velmi přesné informace již v první odpovědi. (Nepovinné)

*Napište slovy nebo vložte foto domu či projektu pomocí tlačítka níže.

Zanechte nám zde svůj telefon a my Vám zavoláme