Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Topný faktor. Co se skrývá za tajemnou veličinou? - iClima
machinery-724198_640

Topný faktor. Co se skrývá za tajemnou veličinou?

Čas od času si na našich stránkách můžete přečíst pár technických údajů o tepelných čerpadlech, které fungují jako jádro technologie iClima a při té příležitosti občas zazní pojem tepelné čerpadlo, se kterým se v těsném závěsu pojí i hodnota tzv. Topného faktoru. Ačkoliv může název této vlastnosti čerpadel znít až možná vědecky, jeho vysvětlení není až tak složité. Ti z vás, kteří čtou naše povídání pravidelně jistě už mají o tomto pojmu poměrně konkrétní představu, no a pro ty ostatní jsme se rozhodli stručně popsat, jak k tepelnému faktoru dojdeme, a co vlastně jeho hodnoty znamenají.

Definice topného faktoru

Podle závazné normy EN 14 511 představuje topný faktor (anglicky COP – coefficient of performance) podíl mezi hodnotou změny tepla a mechanické práce. Tedy, stručně řečeno, jde o podíl mezi vyrobenou a dodanou energií do tepelného čerpadla. Vyrobená energie představuje tepelnou energii dodanou do otopné soustavy, dodaná energie označuje energii elektrickou spotřebovanou na provoz tepelného čerpadla. Běžné hodnoty topného faktoru se pohybují mezi čísly 2 a 5 podle typu čerpadla a konkrétních podmínek provozu. Na první pohled z této definice vyplývá, že naším cílem je tedy získání tepelného čerpadla s nejvyšším možným COP a máme vystaráno co se týče úspor a efektivního tepelného zdroje. Skutečnost je ale trochu jiná.

Teoretický COP a reálný COP

Velké množství výrobců vám, ve snaze prodat svůj produkt, nabídne často velmi dobře znějící údaje o rozmezí topného faktoru tepelného čerpadla ve formě např. 2.5 – 6. Vy si následně řeknete, že topný faktor 6 vám stojí za ušetřené peníze a už si domů nesete nové tepelné čerpadlo. O to větší je překvapení za několik měsíců, když zjistíme, že věci nejsou zdaleka tak růžové, jak jsme si představovali.

Předně si musíme uvědomit, že každé tepelné čerpadlo má nějaké stanovené podmínky, za kterých dosahuje největších hodnot COP, což bývá obvykle nízká teplota vody v otopné soustavě a dostatečně vysoká teplota v části pro výměnu tepla. A právě v prvním bodě může být háček. Kvalitní tepelné čerpadlo samo o sobě nestačí k úsporám tepla ani nákladů, pokud je celá otopná soustava nesprávně navržená a zkonstruovaná. V případě příliš vysoké teploty ohřívané vody totiž dané tepelné čerpadlo může fungovat i na hodnoty COP kolem 1.5 a to i z hlediska dlouhodobého provozu.

Další důležitou věcí při rozvažování o tepelném čerpadle je skutečnost, že úspory ani tepelné zisky nerostou lineárně, ale s přibývajícím topným faktorem se zpomalují. Tedy že nárůst tepelného zisku mezi COP 1.5 a 3 bude větší než mezi hodnotami 3 a 4.5. To samé platí i pro hodnoty úspor, které mohou velmi kolísat v závislosti na konkrétním tarifu elektřiny a základním odběru ze soustavy a nelze tady jednoznačně říci, že menší odběr elektřiny bude vždy levnější. I tyto faktory je třeba brát v potaz předtím než se rozhodnete pro jakékoliv řešení zahrnující v sobě tepelné čerpadlo, které má být účinné i se má navrátit v reálném čase.

Systém iClima není jen o tepelném čerpadle

Když si tedy shrneme výše zmíněné skutečnosti, tak vidíme, že systém iClima není jenom o tepelném čerpadle, ale že představuje ucelený a komplexní systém, který je navržen nejen s ohledem na vysokou účinnost, ale zejména reálnou návratnost při racionální spotřebě energie. Pokud se tedy rozmýšlíte nad možností ekologického a ekonomického tepelného komfortu, zkuste se podívat na reálně fungující a v praxi ověřený systém, než uvěříte všemožným výrobcům tepelných čerpadel, že právě jejich přístroj dokáže zázraky na počkání. I nás to ostatně stálo přes 10 let vývoje, než jsme dostali systém iClima tam, kde je dnes, tedy na špičku v oblasti ekologického a ekonomického vytápění.

Pokud vás systém iClima zaujal, kontaktujte nás pomocí našeho nezávazného kontaktního formuláře.

 

 

Kontakt

+ 420 777 656 400
Po - Pá: 08:00 - 17:00

iClima s.r.o.
Římská 678/26, 120 00 Praha 2
Česká republika

Zdarma naceníme řešení iClima přímo pro váš dům.
Vyplňte formulář a zanechte nám nezávaznou poptávku. Odpovíme vám do 24 hod.

Pokročilý formulář

Při zadání pokročilejších informací vám budeme schopni dát velmi přesné informace již v první odpovědi. (Nepovinné)

*Napište slovy nebo vložte foto domu či projektu pomocí tlačítka níže.

Zanechte nám zde svůj telefon a my Vám zavoláme