Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Topná sezóna ve veřejných a průmyslových objektech. Opravdu to nejde levněji a pohodlněji? - iClima
fire-56677_640

Topná sezóna ve veřejných a průmyslových objektech. Opravdu to nejde levněji a pohodlněji?

 

Teploty se už nějakou tu dobu drží u nuly, a tak je topení nutností i v provozech, které se vyznačují jinak spíše vyšší teplotou interiéru. Je nám jasné, že začátek topné sezóny nesou s drobnou nelibostí hlavně pracovníci zodpovědní za kontrolu nákladů provozu, a opět už vyhlíží její konec s dotazem, tak kolik letos zase protopíme? Přitom zajištění tepelného komfortu ve veřejné budově či výrobní hale nemusí být až zase tak složité, i když taková aktivita nepochybně vyžaduje důkladnější rozvahu, co se týče hospodaření s energiemi.

Co je pozitivní bilance? Rovnováha vstupů a výstupů

Ať už máte na starosti budovu úřadu nebo výrobnu plastových hmot, základ uvažování bude vždy stejný. Do budovy vám přicházejí určité energetické vstupy, a to bud přímé, pomocí teplovodů, nebo následné, tedy v podobě výstupů ze zdrojů tepla jako jsou kotle, nejrůznější solární články, zemní vrty, výměníky tepla a podobně. Na konci tohoto řetězce jsou pak výstupy, tj. spotřebovaná tepelná energie a ta vyzářená do okolí. V této závislosti pak platí jednoduché pravidlo, že abychom zajistili tepelný komfort obyvatelům za co nejmenší náklady, musí být naše bilance lehce pozitivní, aby se v interiérech kumulovalo teplo. Rizikem pro pozitivní bilanci ovšem mohou být problémy s přílišnou tepelnou propustností stavby, která si tím pádem vyžaduje stále další a další příkony tepla, popř. špatně odhadnutá spotřeba tepla či v některých případech konflikty mezi vodiči tepla a např. chladícími okruhy, které od sebe nejsou dostatečně odizolované.

Netopte zbytečně a nepřipravte se o peníze

Nejčastější problémy spočívají v zásadě v několika prvcích, které se s železnou pravidelností opakují u většiny staveb, a sice chybějící izolace fasád, příliš propustná okna a četné tepelné mosty v nosných konstrukcích spolu se špatně izolovanými podlahami. Náprava těchto problémů zpravidla vyžaduje četné investice do rekonstrukčních prací, nicméně již krátce po dokončení těchto úprav můžete začít počítat s postupnou návratností vynaložených financí.

Dalším krokem je pak revize zdrojů tepla, tedy zdali jsou kotle dostatečně účinné, rozvody dobře utěsněné a rozumně rozvedené nebo je palivo dostatečně a čistě spalované. Důležité při snižování nákladů za topení je také provést revizi teplosměnných ploch, tedy jak jsou umístěna topná tělesa, jaká je vůči nim vznášena poptávka na výkon a zdali jim v práci nepřekáží nějaké absorbenty tepla, jako je např. nevhodně umístěný nábytek a jiné. Posledním krokem je pak nastavení inteligentního systému vytápění, který by měl sám regulovat aktuální potřebu tepla v různých denních dobách či dnech v týdnu, a to tak, aby teplo spíše udržoval, než podobně jako lidé střídavě topil a naopak ochlazoval interiér. Jsou to totiž právě tyto tepelné skoky, které se podílí na vyšších účtech za topení a díky kterým mají obyvatelé daných budov pocit chladu nebo naopak přetopeného interiéru.

Systém iClima jakožto trvale udržitelná a pohodlná varianta

Náš unikátní klimatický systém iClima vám samozřejmě nevykompenzuje všechny stavební nedostatky daného prostoru, nicméně dokáže, spolu s kvalitními okny s izolačními dvojskly a trojskly, radikálně snížit spotřebu energie na teplo v průmyslových i větších veřejných objektech, a to až o 80%. Principem těchto úspor je rozvedení nízkoteplotních kapilár po celé obytné ploše dané stavby a tak vlastně dochází k radikálnímu zvětšení teplosměnných ploch, což, zjednodušeně řečeno, sníží celkovou potřebu tepla v celé soustavě výrazně pod obvyklých 70 – 80 stupňů Celsia. V takové situaci si pak můžete dovolit snížit celkový příkon soustavy a nechat tak většinu práce na tepelných čerpadlech v technologii voda-voda nebo zem-voda. Tím nejen výrazně snížíte vaše náklady, ale zároveň zajistíte vašim zaměstnancům a návštěvníkům celoroční tepelný komfort.

 

Jsme si samozřejmě vědomi skutečnosti, že takto popsané rady není možné automaticky aplikovat ve všech situacích, nicméně budeme rádi, pokud se s námi ohledně situace ve vytápění vašich prostorů poradíte a necháte si od nás zpracovat studii, jak získat trvale udržitelný, ale přesto nákladově a ekologicky šetrný zdroj tepla. Kontaktujte nás prostřednictví našeho nezávazného kontaktního formuláře a my vám rádi poskytneme další rady a doporučení a komplexně vám náš systém a jeho využití pro váš projekt představíme.

Kontakt

+ 420 777 656 400
Po - Pá: 08:00 - 17:00

iClima s.r.o.
Římská 678/26, 120 00 Praha 2
Česká republika

Zdarma naceníme řešení iClima přímo pro váš dům.
Vyplňte formulář a zanechte nám nezávaznou poptávku. Odpovíme vám do 24 hod.

Pokročilý formulář

Při zadání pokročilejších informací vám budeme schopni dát velmi přesné informace již v první odpovědi. (Nepovinné)

*Napište slovy nebo vložte foto domu či projektu pomocí tlačítka níže.

Zanechte nám zde svůj telefon a my Vám zavoláme