Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Topení v souvislostech, aneb kdy nejednodušší způsob nemusí být nejlevnější - iClima
thermometer-428339_640

Topení v souvislostech, aneb kdy nejednodušší způsob nemusí být nejlevnější

Pravidelní čtenáři našeho blogu již vědí, že topení a chlazení interiéru dnes není jenom o instalaci kotle či klimatizační jednotky, ale o komplexní rozvaze, jakým způsobem zacházet s energetickou a tepelnou rovnováhou v rámci daného interiéru. Technologie se dnes nejenom starají o spotřebu samotné zdrojové energie, ale také o její distribuci do interiéru tak, aby byl zajištěn komfort všech jeho obyvatel a to jak po tepelné, tak dnes i nově po zdravotní stránce. Přesto se však pořád setkáte s velkým množstvím lidí, kteří si zkrátka vyberou kotel s nejlepšími parametry nebo dle doporučení z nejrůznějších spotřebitelských testů a ten jednoduše nainstalují do svého obydlí. Následné výsledky a zejména závěrečné vyúčtování za teplo pak samozřejmě vypadá jinak, než jak předpokládal ideální model.

Rozvody tepla a vyšší náklady za topení

Jedním z problémů většiny klimatických soustav (tímto pojem nerozumíme pouze klimatizační jednotky, ale také samotné topení) bývají velmi často neizolované nebo špatně navržené rozvody tepla. Typický obrázek mnoha starších domů, tedy kovové trubky chycené z vnitřní strany ke zdi objektu, fungují z hlediska termodynamiky jako samostatná topná tělesa, které tedy velmi často „přitápějí“ např. v neobytných místnostech či jiných částech domu, jako jsou studené chodby. Takto uniklé teplo je samozřejmě nutné nahradit vyšším výkonem samotného zdroje a tím dochází k dalšímu růstu nákladů. Řešením tohoto stavu je pak zahloubení rozvodů přímo do zdí a jejich dobrá izolace nebo využití technologie iClima, která je distribuována po studených rozvodech, navíc extenzivně umístěných do zdí a podlah ve všech obytných místnostech.

Pozor na zdravotní i ekonomická rizika klimatizace

Pokud se podíváte na klimatizační jednotku, pak na ní na první pohled nejsou žádné rozvody chladu patrné, a to je právě onen problém. Klimatizace má ve většině případů krom přívodních rozvodů pouze velký ventilační otvor, kterým proudí relativně široký proud podchlazeného vzduchu do konkrétních částí místnosti. Toto řešení je z pohledu systému iClima nejen velmi nehospodárné, jelikož musí větší místnosti ochlazovat vzduch o teplotě třeba 8 stupňů Celsia, čímž jsou kladeny vysoké nároky na výměník tepla, ale také nezdravé, jelikož může u osob exponovaných přímému proudění vzduchu dojít k zánětlivým onemocněním horních cest dýchacích. Variantou k nezdravé klimatizaci je také náš systém iClima, který udržuje v daném prostoru stálou teplotu +/- 21 stupňů Celsia a to bez nutnosti přímého proudění studeného vzduchu. Tento zdravotní aspekt systému iClima umožnil také jeho nasazení v Rehabilitačním ústavu v Kladrubech, kde slouží klientům zejména v letních měsících.

Inteligentní řízení vícezdrojového klimatického systému

Konvenční systémy vytápění a klimatizace dnes většinou jako svůj technologický limit používají jednoduchý termostat, který hlídá teplotu interiéru a exteriéru a podle jejich vzájemného poměru upravuje výkon zdrojů tepla či chladu. Nové technologie, k nimž patří i iClima, dnes ovšem díky pokročilým algoritmům umožňují velmi sofistikované řízení více zdrojů tepelného komfortu, což se dnes projevuje zejména u kombinace lokálních obnovitelných a distribuovaných zdrojů energie. Takový postup dovoluje nejen výrazné snížení ročních nákladů za energie, ale také významně šetří životní prostředí. Obecně též platí, že inteligentní systémy řízení nové generace jsou v budoucnu dobře integrovatelné do dalších systémů elektronické domácnosti a tak krom prosté úpravy teplot brzy umožní i nejrůznější přemosťování zdrojů energií a efektivnější režimy fungování dané stavby.

 

V případě jakýchkoliv vašich dotazů nás prosím kontaktujte prostřednictvím našeho kontaktního formuláře.

Kontakt

+ 420 777 656 400
Po - Pá: 08:00 - 17:00

iClima s.r.o.
Římská 678/26, 120 00 Praha 2
Česká republika

Zdarma naceníme řešení iClima přímo pro váš dům.
Vyplňte formulář a zanechte nám nezávaznou poptávku. Odpovíme vám do 24 hod.

Pokročilý formulář

Při zadání pokročilejších informací vám budeme schopni dát velmi přesné informace již v první odpovědi. (Nepovinné)

*Napište slovy nebo vložte foto domu či projektu pomocí tlačítka níže.

Zanechte nám zde svůj telefon a my Vám zavoláme