Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Tepelné čerpadlo voda - voda. Proč se snažit zrovna o tuto technologii? - iClima
valves-495377_640

Tepelné čerpadlo voda – voda. Proč se snažit zrovna o tuto technologii?

Pokud se pro účely získávání tepla pro chatu, chalupu, rodinný dům, sídlo firmy nebo výrobní závod zabýváte myšlenkou tepelného čerpadla, můžeme vám srdečně gratulovat, protože se evidentně snažíte přemýšlet jak o úsporách za energie, tak i o ochraně životního prostředí, která představuje také velmi důležitou investici v rámci kultury našeho života. Tepelných čerpadel dnes existuje velké množství dle použitých konstrukčních prvků a zejména technologie tepelné výměny. Dnes již dávno neplatí, že by tepelná čerpadla byla výrobkem jen pro venkovské kutily a doktory přírodních věd při chalupaření, nýbrž se s ním setkáte stále častěji i v běžných provozech, od rodinných domů, přes veřejné knihovny až po výrobní haly továren. Jedna z těchto technologií však zásadně vyčnívá mezi ostatními, a tou je tepelné čerpadlo voda-voda.

Jak funguje tepelné čerpadlo?

Princip tepelného čerpadla je znám již přes sto let, přesto se s jeho masivním využitím začalo až v posledních cca 10 letech. Předtím se tento systém využíval, řekli bychom obráceně, konkrétně na principu domácí ledničky, tedy odebíráním tepla z interiéru lednice a ohříváním okolí. Tepelná čerpadla pro domácnosti využívají toho samého principu, tedy odebírají teplo z okolí a následně jej přesouvají do vašeho interiéru. Děje se tak pomocí specifických mediátorů v okruzích čerpadla, které mají jednu společnou vlastnost, a sice relativně vysoký bod změny skupenství z plynného na kapalné. Při změnách skupenství pak dochází k odebírání tepla z okolí (např. podzemního vrtu) a jeho využitím třeba pro ohřev vody.

V čem je zvláštní technologie voda-voda?

Jak jsme již nastínili ve způsobech fungování tepelných čerpadel, existují nejrůznější zdroje tepla, které může vaše čerpadlo využít. Může to být vzduch, země nebo právě voda, pomocí které dosáhnete s tepelným čerpadlem těch nejlepších výsledků. Voda totiž představuje z hlediska stability teplot ideální prostředí, které umožní vašemu čerpadlu pracovat s nejvyšší možnou účinností za nejnižší náklady. Tepelné čerpadlo, které využívá kvalitních podzemích vod, navíc nemá problémy fungovat i při výrazně nižších venkovních teplotách, kdy jiná čerpadla už jedou pouze na minimum výkonu. Proč tedy všichni nepoužívají systém voda – voda?

Složité podmínky i ochrana podzemních vod

Pokud bychom to měli říci na rovinu, mít možnost postavit si u sídla firmy či u rodinného domu tepelné čerpadlo voda-voda je jako vyhrát v loterii. Tepelné čerpadla na vodu totiž potřebují nejen pravidelný servis s čištěním filtrů a vodních cest, ale také to správné složení, kvalitu a hlavně množství podzemní vody. Základní podmínkou je dostatečný průtok takové vody (obvykle se udává cca 0.5l/sek.), který ovšem nesmí ohrozit hladiny vod v okolních studnách. Zdali tomu tak není, ukáže hlavně průtoková zkouška, která slouží jako podklad pro vydání následného povolení. Stejně tak je důležité i stanovisko správce podzemních vod, který může povolení ke stavbě čerpadla zamítnout z mnoha důvodů (např. ochranné pásmo vodního zdroje). Pokud ovšem splníte podmínky pro legální použití tepelného čerpadla voda-voda určitě neváhejte ani minutu.

Nejlepších výsledků s iClima jsme dosáhli u varianty voda-voda

Při praktickém testování systému iClima jsme se snažili v první řadě najít vhodnou lokalitu právě s dostatkem podzemní vody, kde bychom mohli použít naše vlastní upravené čerpadlo právě pro technologii voda-voda. Po zapojení solárních kolektorů a celé kapilární sítě se nám díky této technologii povedlo dosáhnout značných topných faktorů (až k hodnotě 7) i úspor, které činily i 90%. Kombinace systému iClima a tepelného čerpadla voda-voda je zkrátka to nejlepší, co si lze na poli efektivity a úspor nákladů přát. Jediná škoda, že tepelné čerpadlo voda-voda není možné instalovat v každé lokalitě, proto vám doporučujeme, když už budete třeba při výběru vašeho domu prozkoumávat katastrální mapy, věnujte pozornost i vodohospodářským mapám. Třeba vám malý detail ohledně dostupnosti čerpadel voda-voda v dané lokalitě usnadní vaše další rozhodování a plánování.

Pokud máte jakékoliv dotazy nebo vás zajímají další informace ohledně systému iClima, můžete nás kontaktovat pomocí našeho kontaktního formuláře.

Kontakt

+ 420 777 656 400
Po - Pá: 08:00 - 17:00

iClima s.r.o.
Římská 678/26, 120 00 Praha 2
Česká republika

Zdarma naceníme řešení iClima přímo pro váš dům.
Vyplňte formulář a zanechte nám nezávaznou poptávku. Odpovíme vám do 24 hod.

Pokročilý formulář

Při zadání pokročilejších informací vám budeme schopni dát velmi přesné informace již v první odpovědi. (Nepovinné)

*Napište slovy nebo vložte foto domu či projektu pomocí tlačítka níže.

Zanechte nám zde svůj telefon a my Vám zavoláme