Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Tepelná čerpadla I - princip a historie užitečného vynálezu - iClima
heater-1244926_640

Tepelná čerpadla I – princip a historie užitečného vynálezu

V dnešní době jsou tepelná čerpadla již oblíbeným a stále žádanějším zdrojem tepla. Mají velmi nízké provozní náklady, a také počáteční investice se stále snižují. Návratnost vložených finančních prostředků je dnes cca 4 roky. Dalším argumentem, který hovoří pro tepelné čerpadla jsou i ekologické aspekty a jejich šetrnost k přírodě.

Vznik tepelného čerpadla

První zmínku o tepelném čerpadle najdete již v roce 1824, kdy bylo publikováno dílo „Úvahy o hybné síle ohně a strojích vyvolávající tuto sílu“. Zde byl popsán Carnotův cyklus, na jehož základě roku 1852 definoval lord Kelvin princip tepelného čerpadla. Na počátku veškeré snahy směřovaly spíš k výrobě klimatizačního zařízení, které je vlastně tepelným čerpadlem, jež běží v opačném chodu. Až v roce 1859 bylo vyrobeno první zařízení, které využívalo coby tepelné médium čpavek a fungovalo jako tepelné čerpadlo.

První tepelné čerpadlo bylo sestrojeno náhodou

Na konci čtyřicátých let 20. století americký vynálezce Robert C. Webber, který experimentoval s hloubkovým zamrazením, se omylem dotkl rukou výstupního potrubí na svém chladícím zařízení a spálil se. Začal přemýšlet, jak je to vlastně možné, a tak objevil tepelné čerpadlo jako zdroj tepla. Pokračoval v pokusech a čerpal teplo ze země pomocí zemních kolektorů. První tepelné čerpadlo bylo na světě.

Praktické využití tepelných čerpadel

Masovému rozšíření tepelných čerpadel bránila na počátku vysoká pořizovací cena. Změna nastala až začátkem osmdesátých let minulého století, zvláště pak v západní Evropě. Skutečný boom tepelných čerpadel byl nastartován ale až v roce 2000, a to díky strmému zvyšování cen za energie.

Tepelná čerpadla v České republice

V České republice bylo před rokem 1989 nainstalováno jen několik kusů tepelných čerpadel. Čerpadla byla dovážena převážně ze Švédska, Německa nebo Rakouska. Se zvyšující se poptávkou se postupem času začaly objevovat i tuzemští výrobci. Stejně tak jako v Evropě, i u nás došlo k mohutnému rozmachu tepelných čerpadel až po roce 2000.

 

Jestliže vás zajímá problematika tepelných čerpadel, kontaktujte společnost iClima prostřednictvím nezávazného kontaktního formuláře. Odborníci vás seznámí s unikátním systémem iClima, který využívá tepelná čerpadla s vysokým topným faktorem, kapilární síť umístěnou v podlaze, stěnách i stropu a výhody solárních panelů.

Kontakt

+ 420 777 656 400
Po - Pá: 08:00 - 17:00

iClima s.r.o.
Římská 678/26, 120 00 Praha 2
Česká republika

Zdarma naceníme řešení iClima přímo pro váš dům.
Vyplňte formulář a zanechte nám nezávaznou poptávku. Odpovíme vám do 24 hod.

Pokročilý formulář

Při zadání pokročilejších informací vám budeme schopni dát velmi přesné informace již v první odpovědi. (Nepovinné)

*Napište slovy nebo vložte foto domu či projektu pomocí tlačítka níže.

Zanechte nám zde svůj telefon a my Vám zavoláme