Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Srovnáváme topné systémy. Uhlí, plyn, biomasa nebo moderní technologie? - iClima
uhli palivo

Srovnáváme topné systémy. Uhlí, plyn, biomasa nebo moderní technologie?

Při rozhodování o tom, jaké vytápění si pořídíme do domu, hraje důležitou roli několik faktorů, a mezi přední z nich počítáme pořizovací cenu topného systému, komfort jeho obsluhy, instalaci a celkové roční náklady. V dnešní době není problém vybrat si z přehršle technologií tu pravou právě pro Váš dům, nicméně někdy není úplně jednoduché zjistit, co se vlastně do vašeho domu hodí nejlépe. Předtím, než se slavnostně vypravíte pro kotel z dovozu, jako ve slavné české komedii „Půl domu bez ženicha“, je vhodné zauvažovat právě o více faktorech, než je jenom pořizovací cena, popř. roční náklady a my se právě teď na pár z nich podíváme.

Pořizovací náklady a náklady na provoz topných systémů

Začneme li dnes nejdostupnější technologií, tedy plynem (samozřejmě za předpokladu, že má váš dům plynovou přípojku) pak je jeho výhodou relativně čistý a efektivní provoz, a dostupnost suroviny, tedy plynu, ke které nepotřebujete skladovací prostory, jako např. u dřeva. Nevýhodou mohou být vyšší pořizovací náklady na kvalitní kondenzační kotel (méně technologicky vyspělé systémy nemají dnes příliš smysl) a samozřejmě závislost na fosilní surovině, tedy zemním plynu, jehož hlavní distribuční trasy vedou přes politicky nestabilní území.

Kotel na biomasu se dá pomocí dotačních programů pořídit relativně levně, nevýhodu je však poměrně velká spotřeba ne úplně levného materiálu (dřevěná štěpka, pelety) a zhoršené možnosti regulace takových otopných systémů. Navíc k dobrému spalování biomasy potřebujete i suché skladovací prostory, aby zvlhnutím materiálu nedošlo ke snížení účinnosti kotlů, které je také potřeba pravidelně servisovat. Biomasa je sice ekologická, co se týče použitých paliv, nicméně s emisemi CO2 to rozhodně není žádná sláva.

Uhlí je dnes používáno spíše méně, nicméně pro jeho popularitu pořád hrají nízké ceny samotné suroviny. Kotle na spalování uhlí jsou často relikty dob minulých kolikrát i starší než 30, 40 let, nicméně rok 2017 v tomto přinese zásadní změnu, kdy budou povoleny pouze kotle 3. třídy a tedy spousta lidí bude muset sáhnout po novém zařízení. Spalování uhlí je nejen velmi nešetrné k přírodě, ale také poměrně neefektivní a rozhodně vám v domě neudělá příliš mnoho pořádku nemluvě o rizicích požárního nebezpečí a dalších faktorech, které v našich očích uhlí velmi znevýhodňují.

Rekuperace tepla, tepelná čerpadla a jiné trendy

Dnes již zřídkakdy najdete novější stavbu, které by se plně spoléhala na jeden zdroj tepla na topení i ohřev teplé užitkové vody. Běžná praxe je nyní taková, že většina poskytovatelů technických řešení se snaží využít co nejvíce odpadního tepla během topné sezóny a naopak alternativní zdroje na ohřev TUV mimo topnou sezónu, proto na spoustě domech již dnes najdete tepelná čerpadla, soustavy na rekuperaci tepla, krbová kamna s teplovodivou vložkou, solární jednotky a další technologické vymoženosti, které sníží závislost domu na vnějších zdrojích. Problémem těchto řešení ovšem bývá, že nejsou zapojena dohromady a často místo synergie na sobě spíše parazitují nebo místo existující vytvořené energie si berou novou z elektrické sítě. Ovšem i tato situace má řešení.

Systém iClima – solární panely a tepelná čerpadla v kontextu

Systém iClima, který aktuálně nabízíme široké veřejnosti, se všemi těmito faktory počítá a nabízí přesně to, co dnešní doba potřebuje – kvalitní systém topení a ohřevu TUV, který není závislý na fosilních palivech, je 100% ekologický a využívá maximum vyprodukovaného tepla za minimální náklady. Tajemství netkví ani tak v dobře postaveném tepelném čerpadle, kapilárních sítích ve zdech, podlahách a stropech popř. ve vakuových solárních panelech, ale je to právě vzájemná kombinace těchto prvků, která ze systému iClima dělá skutečně komplexní řešení pro vaši tepelnou pohodu. Spolehnout se tak můžete na vysoce účinný systém vytápění a ohřevu, který nepotřebuje pracovat s vysokými teplotami v radiátorech či v zabudované soustavě, ale vystačí si s teplotou +/- 22 stupňů Celsia. Díky tomu, že je náš systém 100% ekologický dochází ke snížení prašnosti a teplotních výkyvů v domácnosti a navíc snížíte náklady na topnou sezónu až o 80%. Tak se zkuste někdy při plánování topení u vás doma či v provozu zastavit a promyslet si, jestli by se nedalo topi ekologicky a ještě významně ušetřit. My totiž víme, že to lze a rádi vám poradíme, jak na to. Stačí nám nezávazná poptávka a hned Vám můžeme říci, kolik se systémem iClima ušetříte.

Kontakt

+ 420 777 656 400
Po - Pá: 08:00 - 17:00

iClima s.r.o.
Římská 678/26, 120 00 Praha 2
Česká republika

Zdarma naceníme řešení iClima přímo pro váš dům.
Vyplňte formulář a zanechte nám nezávaznou poptávku. Odpovíme vám do 24 hod.

Pokročilý formulář

Při zadání pokročilejších informací vám budeme schopni dát velmi přesné informace již v první odpovědi. (Nepovinné)

*Napište slovy nebo vložte foto domu či projektu pomocí tlačítka níže.

Zanechte nám zde svůj telefon a my Vám zavoláme