Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Solární energie - účinnost solárních panelů na výrobu elektřiny a tepla - iClima
solar-panel-array-power-sun-electricity-159397-1

Solární energie – účinnost solárních panelů na výrobu elektřiny a tepla

Když se nenápadně projedete po našich vesnicích či příměstských aglomeracích tvořených rodinnými domky, jen těžko byste našli nějaký dům, který by neměl na střeše solární kolektor či fotovoltaický panel. Je skutečně pravdou, že dnes se solární energie dostává i k lidem, kteří by se o ni ještě před 5 až 10 lety ani nezajímali. Přesto pořád najdeme v našem okolí situace, kdy si lidé pořizují solární panely a kolektory spíše podle letáků, než že by dokázali reálně zhodnotit své možnosti a potřeby.

Solární elektřina kontra teplo

Na základní úrovni debaty o solární energii je možné tuto rozdělit do dvou hlavních kategorií, podle účelu solárních kolektorů. Tou první bude výroba elektřiny, druhou pak výroba tepla. Ačkoliv tyto dvě kategorie od sebe většinou striktně oddělujeme, neznamená to nutně, že spolu nemohou úzce souviset. Předně si musíme uvědomit, jak fungují jednotlivé komponenty solární energetiky a jak následně pomocí nich řešit naše energetické či tepelné potřeby. Pro výrobu elektrické energie je nutné si obstarat kvalitní fotovoltaický panel, který se může pochlubit výkonem alespoň kolem 240 Wp (tedy s účinností cca 15%), naproti tomu pro výrobu tepla jsou v obvyklých podmínkách vhodnější solární kolektory, pracující s účinností kolem 70%. Existuje však možnost obě tyto technologie spojit a využít elektrickou energii vyrobenou z fotovoltaiky k ohřevu interiéru. Ač by se tento nápad nemusel zdát jako vhodný, přesto má svou relevanci a existují situace, kdy by mohl do jisté míry fungovat.

Účinnost solárních panelů a klimatické podmínky

Asi každý z vás tuší, že kdybychom žili na poušti, nemuseli bychom z hlediska energetiky prakticky investovat do ničeho jiného, než jsou solární elektrárny a panely. Jelikož ale žijeme ve střední Evropě, kde slunce bohužel nesvítí 365 dní v roce, pak si musíme umět poradit i jinak. Pokud na začátek srovnáme chování solárních kolektorů v závislosti na okolních podmínkách, dojdeme k zajímavém závěru, a sice, že solární panely vykazují jen minimální výkyvy účinnosti při změně ročního období, na rozdíl od teplonosných panelů. Má to ovšem jeden háček, a sice že fotovoltaické panely zpravidla nepřekročí účinnost kolem 20%, kdežto solární tepelné kolektory se běžně dostanou i na 80% efektivitu, nicméně při změnách podmínek mohou klesnout i pod 20%, což se fotovoltaice prakticky nestane. Jak tedy vidíme, za určitých podmínek je skutečně výhodnější, použít solární kolektory k výrobě tepla, nebo to tak z naznačených čísel může na první pohled vypadat.

Systém iClima vsadil na vakuové trubkové kolektory

I když se v poslední době v odborném tisku objevují rady a tipy, jak využít právě zmiňované fotovoltaické články na výrobu tepla, vzhledem k jejich deklarované účinnosti v zimě, u nás v iClima jsme se nakonec rozhodli vydat cestou vakuových solárních trubic v kombinaci se zásobníkem tepla. Vakuové trubice mají oproti kolektorům výhodu výrazně vyšší účinnosti v letních měsících a i v nepříznivých podmínkách hluboké zimy je jejich účinnost vyšší nebo nejhůře srovnatelná se špičkovými solárními kolektory. Někteří z vás, kdo se vyznáte v problematice fotovoltaiky, možná namítnete, že neselektivní ploché kolektory mají ještě vyšší účinnosti než vakuové trubice, což je nepochybně pravda, nicméně právě u nich dramaticky klesá jejich výkon v zimě, kdy prakticky nic nevyrábějí. Navíc takto vysokou účinnost v létě většinou ani nepotřebujeme.

Proto v iClima zvítězila klidná efektivita (myšleno bez dramatických výkyvů účinnosti) v podobě vakuových solárních trubic, což ovšem neznamená, že systém iClima není schopen integrovat do svého fungování i vaše solární struktury. Naši inženýři jsou schopni bez potíží přizpůsobit projekt komplexního vnitřního klimatu aktuálním technologickým podmínkám našich zákazníků a využít tak jakýkoliv místní zdroj energie pro zlepšení účinnosti celého systému iClima. Neváhejte nás proto kontaktovat prostřednictvím našeho nezávazného kontaktního formuláře.

 

Kontakt

+ 420 777 656 400
Po - Pá: 08:00 - 17:00

iClima s.r.o.
Římská 678/26, 120 00 Praha 2
Česká republika

Zdarma naceníme řešení iClima přímo pro váš dům.
Vyplňte formulář a zanechte nám nezávaznou poptávku. Odpovíme vám do 24 hod.

Pokročilý formulář

Při zadání pokročilejších informací vám budeme schopni dát velmi přesné informace již v první odpovědi. (Nepovinné)

*Napište slovy nebo vložte foto domu či projektu pomocí tlačítka níže.

Zanechte nám zde svůj telefon a my Vám zavoláme