Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Rozhovor s představiteli projektu iClima – co nás čeká a proč investovat od iClima? - iClima
solární panely

Rozhovor s představiteli projektu iClima – co nás čeká a proč investovat od iClima?

Letos na podzim u příležitosti realizace projektu tepelného komfortu pro klienty rehabilitačního ústavu v Kladrubech jsme položili pár otázek hlavním realizátorům systému iClima a sice přímo jeho tvůrci a vynálezci panu Rybářovi a panu ing. Šámalovi, stavebnímu vedoucímu, který systém iClima přímo instaluje do budov. Povídali jsme si dlouho, jelikož témat na probrání bylo mnoho, nicméně pro Vás jsme vybrali ty nejzajímavější otázky a odpovědi z celého rozhovoru.

samal-rybar

Odpovídá Jiří Šámal

R: Máte zkušenost i s instalací do veřejných budov nebo popř. do zahraničí?

J.Š.: Systém iClima byl instalován mj. v rehabilitačním ústavu v Kladrubech u Vlašimi, kde celoročně pomáhá vytvářet kvalitnější vnitřní prostředí klientům i pracovníkům ústavu. Vlastní instalace máme v Německu, přes naše smluvní partnery také na Slovensku, v Polsku a Chorvatsku.

R: Převažuje mezi vašimi zákazníky nějaký konkrétní typ lidí? Jsou to např. podnikatelé, lidé, co se zajímají o ekologii nebo nové technologie?

J.Š.: Systém iClima volí zpravidla lidé, kteří hledají energeticky úsporné bydlení, ale nechtějí bydlet v utěsněném pasivním domě, lidé, kteří mají v rodině alergika případně astmatika a hledají bezprašný systém vytápění, lidé, kteří chtějí být méně závislí na dodavatelích a cenách energií.

R: Co musím udělat, kdybych se rozhodl, že si chci pořídit systém iClima do svého domu? Jsou nutné větší přípravné práce jak v domě, tak třeba na pozemku?

J.Š.: Pro všechny zájemce, které řešení iClima zaujalo, nabízíme vstupní studii zdarma. Výstupem je rámcová cenová kalkulace konkrétního řešení vč. základní technické specifikace a stavebních návazností v domě i na pozemku.

Úsporné, zdravější a ohleduplné bydlení

R: Pokud si od Vás nechám systém iClima nainstalovat, tak jak vypadá další spolupráce ohledně lepších technologií? Narážíme na docela rychlé zdokonalování solárních panelů, zkrátka nabízíte Vašim klientům jejich obměnu za lepší?

J.Š.: Systém iClima propojením kapilárních rohoží s tepelným čerpadlem a teplovodními solárními kolektory dosahuje již nyní až 90% krytí potřeby tepla z nevyčerpatelného slunečního záření. Provozní náklady na celoroční udržování tepelné pohody- vytápění a chlazení- v rodinném domě s užitnou plochou 130-150m2 se pohybují mezi 1500-2500 Kč/rok.

R: Jaké projekty máte s iClima plánovány na rok 2016? Chystají se třeba nějaké instalace, kde by bylo možné vyzkoušet systém iClima na vlastní kůži?

J.Š.: Již šestým rokem nabízíme zájemcům o systém iClima možnost vyzkoušet prostředí iClima na vlastní kůži v penzionu Mahring (Německo, 22km od Mariánských Lázní).

Mahring, Německo

Mahring, Německo

Základem je kvalitní technologie tepelného čerpadla

R: Na webových stránkách uvádíte, že tepelné čerpadlo v systému iClima dosáhne topného faktoru 7, což je zajímavá účinnost. Můžete nám trochu přiblížit technologii použitou v onom čerpadle? Souvisí to s kapilární oběhovou soustavou?

J.Š.: Vysoká účinnost- topný faktor tepelných čerpadel Factor plus je dána především právě kombinací s nízkoteplotními kapilárními rohožemi. S nižším rozdílem teplot mezi primárním (zemní kolektor/ vrt/ studna) a sekundárním okruhem (otopná soustava) tepelného čerpadla klesají provozní tlaky chladivového okruhu a také příkon kompresoru. Získáme tak větší tepelný výkon při nižším elektrickém příkonu a zároveň zvyšujeme životnost kompresoru, který není namáhán vysokými tlaky chladiva. Rozdíl teplot prim-sekund.okruh je u systémů iClima pouhých  5-15K.

Nové technologie v oboru sledujeme a zabýváme se také vlastním vývojem a výzkumem, jehož výsledky po odzkoušení průběžně integrujeme do nových instalací systémů iClima.

Jsme připraveni vyhovět požadavkům našich nových i bývalých zákazníků, vždy se snažíme nabídnout optimální řešení.

R: Jaké inovace se v rámci systému iClima plánují? Berete nějak v potaz projekty jako smart domácnost nebo internet věcí? Bude možné systém iClima v budoucnu propojit s inteligentními systémy řízení domácnosti?

J.Š.: Integrace do systému inteligentního domu je možná, nepřináší však již další zásadní energetickou úsporu. Investiční náklady do komplexnějších systémů tzv.inteligentních domácnost s omezenou užitnou hodnotou navíc často převyšují náklady na kompletní systém iClima.

R: Co byste doporučil těm, koho třeba systém iClima zaujal, ale nejsou pro něj ještě rozhodnuti?

J.Š.: Velmi důležitá je vlastní zkušenost, vyzkoušet si vnitřní prostředí iClima na vlastní kůži. Taková nepřenosná zkušenost může ovlivnit rozhodování, zda investovat do nové designové kuchyně nebo raději do úspor a kvality vnitřního prostředí.

Odpovídá Michal Rybář

R: Dosáhl jste mnoha úspěchů v podnikání, vývoji a technologických inovacích. Cítíte se být více vynálezcem, vědcem samoukem nebo podnikatelem?

Myslím, že něco tvořit zároveň znamená něco měnit. Něco měnit znamená pochybovat o svých vědomostech a současném stavu věcí. Změnit jde všechno, ale musí přijít nápad. Jakýkoliv i ten nejlepší nápad nemá cenu ani deseti centů, pokud není zrealizován. Realizovat znamená riskovat, investovat, nevšímat si, že se Vám lidé smějí, případně házejí klacky pod nohy. To vše dohromady je dobrodružné a dává to dostatečný smysl k životnímu uspokojení.

Michal Rybář

Michal Rybář

R: Je pravda, že jste v osmdesátých letech výrazně přispěl k vývoji a rozšíření dnes všudypřítomných plastových trubek?

Ano, byl jsem u začátku nové technické změny v oblasti vnitřních rozvodů vody a trvalo zhruba 10 let, než se mi podařilo přesvědčit, že je to jediná správná cesta. Teprve první investice do realizace přesvědčilo mnoho dalších investorů, kteří pomohli k rozšíření této inovace.

R: Myslíte si, že i v České republice je dostatek vzdělaných a talentovaných inovátorů, může se i v Čechách objevit další velký vynález nebo třeba patent, který změní lidský život celkově k lepšímu?

Myslím si, že tvůrčí schopnosti u českých lidí vysoce převyšují evropský i světový průměr. To, že se Česká republika neobjevuje na předních místech takzvaného inovačního indexu, má mnoho příčin. Je nutné rozlišovat, že vědomostní potenciál a tvůrčí potenciál není totéž. Proto se mnoho nápadů, které by mohly měnit svět, nerealizuje, ani se o nich nikdo nedozví, anebo chybí prostředky k realizaci, která prokáže, že se nejedná pouze o nesmysl či demagogii. Jedna z dalších věcí, která omezuje proces inovací je taková vžitá snaha ochránit si dobrý nápad jako soukromé duševní vlastnictví s představou, že pro sebe získám větší prospěch. Ve skutečnosti je to pouze určitý projev chamtivosti, který k širšímu využití inovace brání. Pouze úzké propojení vědomostního a tvůrčího potenciálu může Českou republiku posunout v inovačním žebříčku tam, kam právem patří. A kde bude na prvním místě, co nového přinášíš této společnosti, a ne jaké máš vědecké, společenské či politické postavení či jakou lobbistickou skupinu zastupuješ.

Čistá energie jako nevyhnutelnost pro celý svět

R: Myslíte si, že za dvacet nebo padesát let bude systém tepelného infrazáření převládajícím způsobem vytápění a chlazení?

Není vůbec důležité, co si myslím nebo jaký je současný trend, jednoznačné je pouze to, co lze vyjádřit exaktním argumentem. Inovace spočívající v dosud známém nejefektivnějším způsobu využití čisté energie zcela nepochybně změní trochu svět k lepšímu a to navzdory jakékoliv energetické lobby. Zda to bude za pět či za padesát let závisí na aktuálnosti a naléhavosti zavést účinná opatření k omezení fatálních změn klimatu. Zda bude tato inovace účinná pro dalších padesát, sto či více let, je pouze záležitostí případného objemu ještě efektivnějších využití čisté energie.

R: Váš dědeček, pan doktor Schiller, po sobě mimo jiné zanechal odkaz v podobě Rehabilitačního ústavu v Kladrubech. Co byste chtěl, aby jednou zůstalo po Vás?

Co se týče mého předka Dr. Schillera, kterého jsem osobně nepoznal (popravili ho o rok dříve, než jsem se narodil) on především realizoval svojí myšlenku a to ne postavit veliký dům, který by po něm zůstal, ale vybudovat zařízení, ve kterém by byla realizována ta nejušlechtilejší činnost a tou je vracet lidem zdraví a naději. Nevím, zda je obecnou lidskou touhou, aby po každém zbyl alespoň malý patník na polní cestě. Pomníky či patníky jsou pro ty, kteří se cítí ve svém životě nedocenění případně povýšeni nad těmi druhými.

Kontakt

+ 420 777 656 400
Po - Pá: 08:00 - 17:00

iClima s.r.o.
Římská 678/26, 120 00 Praha 2
Česká republika

Zdarma naceníme řešení iClima přímo pro váš dům.
Vyplňte formulář a zanechte nám nezávaznou poptávku. Odpovíme vám do 24 hod.

Pokročilý formulář

Při zadání pokročilejších informací vám budeme schopni dát velmi přesné informace již v první odpovědi. (Nepovinné)

*Napište slovy nebo vložte foto domu či projektu pomocí tlačítka níže.

Zanechte nám zde svůj telefon a my Vám zavoláme