Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Rozhovor s panem Michalem Rybářem - iClima
1-768x1024

Rozhovor s panem Michalem Rybářem

Myslíte si, že za poslední, řekněme 4 roky, začali lidé více uvažovat o ekologických či alternativních zdrojích energie?

 Slovo ekologický a alternativní mi není příjemné. Finálně by to mělo být více o tom, co je ekonomicky správné, o tom co skutečně chrání přírodu a co skutečně přináší pozitiva pro přírodu bez deformace trhu dotačními akcemi. Mělo by platit, co je ekonomické a z poznatků moderní vědy správné a tedy z hlediska ekonomického skutečné úsporné a nikoli to co je tzv. výhodné. Celkově ale myslím že ano, poptávka po těchto technologiích je.

 Jaké jsou podle vás aktuální trendy v úspornosti domácností a firem? Liší se nějak požadavky soukromé a komerční obchodní sféry? Co si myslíte, že jsou jejich priority pokud jde o úspory?

Masivní vliv médií na trendy v uvažování, různé podpory bez vlastního ohledu na budoucí dopady nejen na státní rozpočty, ale i na uživatele a na životní prostředí. Dochází k neustálému zvyšovaní spotřeby bez lepšího využití nevyčerpatelné energie, například geotermální.

Existují dnes podle vás dostupné informační zdroje, kde by se lidé mohli dozvědět aktuální informace o obnovitelné energii či využívání lokálních energetických zdrojů?

Myslím, že to co je skutečně správné se téměř nikde neobjevuje, většina informací jsou poplatné politické a energetické lobby a jsou spřízněné obchodním zájmům. V současnosti je tolik protichůdných informací, že skutečně ideální řešení, je složité najít. Často jsou tyto změny potlačovány. Každá změna, která jde proti zaběhlým trendům, je považována jako rebelie, drzost a neúcta k současným poznatkům.

V nedávné době proletěla odborným světem zpráva o projektu malých jaderných reaktorů, které by měly pomoci decentralizovat energické sítě evropských států. Myslíte si, že je možné, aby distribuce a výroba energie v ČR byla v budoucnosti decentralizovaná?

Mezi skutečnou vizí a iluzí je velice tenká hranice a faktem zůstává, že tyto technologie zatím nebyly odzkoušeny. Jaké budou případné ekonomické a ekologické dopady tak v současnosti nikdo neví.

Pojďme přímo k vašemu systému plnoplošného pokrytí kapilárních sítí. Změnilo se nějak nahlížení odborné veřejnosti na tento systém od našeho posledního rozhovoru. Přeci jenom se za tu dobu představil jak na odborných konferencích, tak i v praxi. Máte v nízkoteplotních rozvodech v Čechách nějaké následovníky?

Toto téma se zatím nestalo předmětem konferencí, není ani předmětem vědeckého výzkumu nebo dotačních programů.

Jaké jsou aktuální plány inovací vašeho systému. Naposledy jsme se bavili o získávání tepla chlazením hydraulický olejů v chladících systémech od vašich sousedů v Zápech. Jdete dále tímto směrem nebo jste přidali či hodláte přidat i další inovace?

 Inovace pokračují a blížíme se až na hranici fyzikálních možností. Připravujeme nové dimenze v sortimentu usnadňující instalace a použití sytému.

Jak obecně vidíte budoucnost nízkoteplotních rozvodů, ať už jde o kapilární sítě či jiné druhy? Myslíte, že mají šanci se v občanské či komerční sféře výrazněji prosadit?

Vidím to jako jedinou cestu, jak lze maximálně využít nevyčerpatelnou energii uloženou v horní vrstvě zemské kůry. Otázkou zůstává kdy a jak se společnost dostane k tomuto rozhodnutí, tj. využití zdrojů nejekologičtějších a nejekonomičtějších.

Kontakt

+ 420 777 656 400
Po - Pá: 08:00 - 17:00

iClima s.r.o.
Římská 678/26, 120 00 Praha 2
Česká republika

Zdarma naceníme řešení iClima přímo pro váš dům.
Vyplňte formulář a zanechte nám nezávaznou poptávku. Odpovíme vám do 24 hod.

Pokročilý formulář

Při zadání pokročilejších informací vám budeme schopni dát velmi přesné informace již v první odpovědi. (Nepovinné)

*Napište slovy nebo vložte foto domu či projektu pomocí tlačítka níže.

Zanechte nám zde svůj telefon a my Vám zavoláme