Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Řízení a údržba topení z pohledu správy budov - iClima
space-desk-workspace-coworking

Řízení a údržba topení z pohledu správy budov

Pokud se k otázce topení vyjadřujeme z pozice člověka zodpovědného za správu dané budovy, nebo jak dnes moderně říkáme tzv. facility managementu, hovoříme zpravidla nikoliv pouze o topení jako takovém, ale o tzv. komplexu HVAC (zkratka složená z anglických slov heating, ventilation a air conditioning). Celá soustava HVAC pak z pohledu řízení a správy budovy představuje významný faktor energetické spotřeby a nutnosti komplexní a dlouhodobé údržby, u které má většina facility managerů svou vlastní ad hoc vytvořenou metodiku, specifickou pro každou danou budovu použité technologie. Tato metodika je většinou dána souborem faktorů, které nám říkají, jak má být budova využita a jaké technologie se podílejí na jejím provozu.

Faktory a metodika řízení systémů HVAC

Mezi základní faktory řízení systémů HVAC počítáme hlavně způsob využívání stavby daný stavební dokumentací, režim stavby, tj. zejména jakým způsobem se v něm pohybují lidé či materiál citlivý na změnu teploty, nároky na údržbu v rámci postupů doporučených výrobcem daného řešení a možnosti úspory nákladů. Na základě vyhodnocení těchto jevů v kontextu s dalšími požadavky na správu celé budovy následně dochází k určení způsobu fungování sytému HVAC a nastavení plánu údržby na základě metody udržení životnosti, kvality a rozumné nákladovosti celé údržby.

Akutní a plánovaná údržba systémů řízení teploty

Ve většině budov v rámci ČR bývá bohužel stále nejčastějším způsobem údržby zařízení tepelné pohody, tzv. nárazová nebo akutní údržba s větší či menší mírou sezónních kontrol (zejména na začátku topné sezóny). Tento přístup spočívá zejména v ponechání topné soustavy bez zásahů a měření a v opravě pouze nutných, viditelných poruch s čestnou výjimkou odvzdušňování topných těles. Naproti tomu plánovaná či sledovaná údržba topných systémů zahrnuje dlouhodobá měření efektivity vynaložených prostředků, průběžné kontroly jednotlivých součástí a pokročilou diagnostiku materiálu, která včas upozorní na nutnost výměny daných komponentů. Ačkoliv se může zdát, že první způsob tedy akutní údržba, představuje úsporu zejména personálních nákladů, v důsledku vyjde vždy dráže, jelikož není tato schopna účinně predikovat a následně vyřešit fatální opotřebené soustavy bez nutné výměny základních a mnohdy velmi nákladných komponentů.

Nízkoúdržbové systémy jako alternativa nárazové údržby

Pokud z nějakého důvodu ovšem nemáme možnost finančního či personálního zajištění pro dlouhodobou plánovanou údržbu topných systémů dané budovy, pak se jako varianta nabízejí též systémy s nízkou nutností údržby, jako je např. i náš systém iClima. Oproti konvenčním systémům je iClima řízeno inteligentně za pomoci unikátního kalibrovaného algoritmu, který zajistí vždy maximální účinnost celého systému s minimálními příkony. V otázce fyzické údržby rozvodů je systém iClima zkonstruován tak, že případné ruptury v kapilární síti je možné zacelit jakýmkoliv zdrojem žáru (postačí i běžný zapalovač), a to bez ztráty tepelného výkony. Pevnost v tlaku použitých plastů však činí z případných netěsností záležitosti velmi ojedinělé, a zatím ani v jediném případě nasazení naší technologie nedošlo k nutnosti stavebního zásahu za účelem výměny segmentu kapilární sítě.

Efektivní facility management s iClima

Systém iClima zkrátka umožňuje téměř bezúdržbové fungování a snadnou nastavitelnost a to i v případné kooperaci s jinými systémy inteligentního řízení budovy. Na klíčové segmenty, jako jsou tepelná čerpadla, jsou poskytovány servisní záruky, takže ani v tomto případě vám iClima nepřidá žádné starosti. Jsme si samozřejmě vědomi skutečnosti, že každá pokročilá správa budovy vyžaduje řešení přizpůsobená na míru konkrétní stavbě, proto s vámi velmi rádi budeme spolupracovat ve fázích návrhu i realizace, abychom se ujistili, že vám systém iClima bude sloužit přesně tak, jak má. Pokud vás zajímají další podrobnosti k tématu facility managementu a systému iClima, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím našeho kontaktního formuláře s vaší variantou řešení správy budovy, a my vám rádi přiblíže principy, jak může systém iClima vás provoz obohatit a zefektivnit.

 

Pokud vás systém iClima zaujal, neváhejte nás kontaktovat pomocí našeho nezávazného kontaktního formuláře.

Kontakt

+ 420 777 656 400
Po - Pá: 08:00 - 17:00

iClima s.r.o.
Římská 678/26, 120 00 Praha 2
Česká republika

Zdarma naceníme řešení iClima přímo pro váš dům.
Vyplňte formulář a zanechte nám nezávaznou poptávku. Odpovíme vám do 24 hod.

Pokročilý formulář

Při zadání pokročilejších informací vám budeme schopni dát velmi přesné informace již v první odpovědi. (Nepovinné)

*Napište slovy nebo vložte foto domu či projektu pomocí tlačítka níže.

Zanechte nám zde svůj telefon a my Vám zavoláme