Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Rekuperační větrání může snížit kvalitu života v domě aneb starosti majitelů pasivních staveb - iClima
ventilace

Rekuperační větrání může snížit kvalitu života v domě aneb starosti majitelů pasivních staveb

Klíčovou součástí konstrukce pasivního domu je kromě velmi výrazné tepelné obálky také tzv. rekuperační větrání. Tento systém výměny vzduchu v interiéru představuje aktuálně nejpoužívanější způsob výměny vzduchu v pasivním domě, u kterého nehrozí velké tepelné ztráty, jako v případě klasického větrání. Rekuperace ses tak stala jedním z hlavních konstrukčních prvků celého domu a velmi záleží na jejím správném fungování, do jaké míry bude prostředí pasivního domu pohodlné pro jeho obyvatele. Rozsáhlejší stavby pasivních domů, a to i celých činžovních domů v Holandsku ovšem ukazují, že správné nastavení rekuperace a její údržba představuje náročnější záležitost, než by se mohlo zdát před nějakými 5 až 10 lety.

Výměna filtrů a desinfekce cest

Jeden ze zásadních problémů, kterého si povšimlo již několik odborných institucí, a to nezávisle na sobě, je velmi kolísavá kvalita vzduchu, a to hlavně v případě používání rekuperace na místech, kde např. slouží společné technické cesty více obyvatelům, tedy např. v bytových domech. V případě společných rozvodů rekuperace u několikapodlažních budov s více bytovými jednotkami dochází k výrazně rychlejšímu opotřebení biologických a prachových filtrů, čímž v těchto domech klesala kvalita vzduchu a zvyšovala se jeho zdravotní rizikovost. V některých případech došlo dokonce i k rychlejšímu konci životnosti těchto filtrů než uváděl výrobce, což má za následek aktuální diskuzi v některých evropských státech o možném zvýšení hygienických požadavků na jednotlivé složky rekuperačních systémů. U jakékoliv rekuperace, ať už jde o rekuperaci v rodinném domě nebo v nějaké specifické bytové jednotce, je velmi důležité vždy dbát na sterilitu rozvodů a správnou funkčnost daných filtrů, jinak riskujete zamoření vzduchu v celém domě.

Špatně umístěné výdechy rekuperace

Další závažná situace může nastat, pokud dojde např. z důvodu nedostatku vhodných prostor ke změně v celém projektu rekuperace v podobě umístění výdechu systému do blízkosti cest, které využívají obyvatelé domu. Tím pádem začne být vydýchaný vzduch znovu distribuován do celého uzavřeného systému pasivního domu, čímž dochází ke snížení kvality celého životního prostředí v pasivním domě. Toto si však naštěstí můžete ověřit i sami, jelikož je nutné, aby výdechy rekuperace byly umístěny v obvodových zdí a nikoliv např. v blízkosti dveří nebo třeba terasy. Pamatujte, že nekvalitní vzduch způsobuje ospalost, podrážděnost, migrény a může zhoršovat chronické zdravotní obtíže, proto se při plánování rekuperace na výdechy určitě zaměřte.

Nedostatečný výkon rekuperace

Ač je výkon rekuperace stanovován pomocí norem, ne vždy tyto normy dostačují. Obyvatelé domů si pak stěžují na nedostatečně cirkulující vzduch, vysokou vlhkost v domě, kterou rekuperace nestačí odvětrávat nebo na zápachy z běžných denních činností (vaření, mytí, praní), které zůstávají v domě déle, než by bylo záhodno. Na tomto místě se však musíme výrobců rekuperačních jednotek trochu zastat, protože je pravda, že se rekuperační systémy mezi populací testují teprve několik posledních let, a je tak pochopitelné, že se přichází na další a další situace, které si vyžadují úpravu stávajících norem a technologií. Na výkonu rekuperace se také občas projeví i potřeba různé teploty a větrání v různých místnostech, a to zejména v případě ložnice oproti zbytku budovy či bytu.

Biologická rizika rekuperace

Posledním rizikem, o kterém se zmíníme je šíření chemických a biologických látek v domácnosti, na což nemusí slabší rekuperace adekvátně zareagovat. Ať už jde o různé silnější čisticí chemikálie nebo alergeny z květin, zvířecí srsti nebo cigaretový kouř, to vše může dělat rekuperaci problémy. Tyto látky se totiž běžně ukládají na ventilátorech a filtrech celé rekuperační soustavy, kde mohou stimulovat množení nebezpečných bakterií nebo jiných parazitů. To samé pak platí pro znečištění běžným domácím prachem, který slouží nejen jako živná půda pro nejrůznější bakterie, ale ve spojení s vyšší vlhkostí může také velmi negativně ovlivňovat život alergiků či jiných osob trpících chronickými zdravotními problémy. Aby bylo možné těmto jevům u rekuperace úspěšně předcházet, je nutné minimálně jednou za 7 let vyměnit všechny součásti větrání a jednou za 15 let následně všechny související vzduchovody.

S iClima bez rizika

Systém iClima pracuje s extenzivním využitím kapilárních rozvodů, a proto nepotřebuje žádný podobně složitý systém výměny vzduchu. Plně mu postačí běžné netěsnosti oken či rozumná perioda lehkého větrání otevřenými okny či běžným pohybem osob v domě. Vzduch u systému iClima navíc neprochází žádnou filtrací, není tedy nutné nic hlídat a kontrolovat, a to dokonce ani v režimu chlazení. Systém iClima totiž nepoužívá otevřený výparník, jako některé klimatizační jednotky, proto je i jeho použití v rámci klimatizace naprosto bezpečné a zdravé. Zajímalo by Vás více informací o systému iClima? Napište nám přes náš kontaktní formulář a my vám velice rádi poskytneme více informací o tom, jak pro vás může být systém iClima přínosný, a jak může zajistit kvalitní klima i u vás doma!

Kontakt

+ 420 777 656 400
Po - Pá: 08:00 - 17:00

iClima s.r.o.
Římská 678/26, 120 00 Praha 2
Česká republika

Zdarma naceníme řešení iClima přímo pro váš dům.
Vyplňte formulář a zanechte nám nezávaznou poptávku. Odpovíme vám do 24 hod.

Pokročilý formulář

Při zadání pokročilejších informací vám budeme schopni dát velmi přesné informace již v první odpovědi. (Nepovinné)

*Napište slovy nebo vložte foto domu či projektu pomocí tlačítka níže.

Zanechte nám zde svůj telefon a my Vám zavoláme