Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Rekonstruujete či otevíráte školu nebo jinou veřejnou budovu? Promýšlíme teplotní komfort v souvislostech - iClima
verejna-budova

Rekonstruujete či otevíráte školu nebo jinou veřejnou budovu? Promýšlíme teplotní komfort v souvislostech

Při rekonstruování a stavbě veřejných budov je nutné brát v potaz množství nařízení, ke kterým se od letošního roku přidává pravidlo o energetické spotřebě budov, které začátkem nového milénia přijala Evropská Unie, a které bude vstupovat v účinnost během přechodného období mezi léty 2016 a 2020. Z těchto pravidel vyplývá, že každá veřejná budova velikosti školy musí po svém postavení či aktuální rekonstrukci fungovat v tzv. režimu téměř nulové spotřeby. To zní sice děsivě, nicméně ve skutečnosti se jedná o poměrně volný standard, který již dnes velké množství budov splňuje.

Nové standardy spotřeby energií

Pokud bychom to měli vyjádřit jednoduše, znamená režim téměř nulové spotřeby nutnost, aby měla daná veřejná budova základní zateplení fasády, okna osázená minimálně izolačními dvojskly v rámech bez ocelových výztuh a základní systém využívání alternativních zdrojů energie. Nic z toho dnes v zásadě není problém zrealizovat, nicméně se přesto najdou lepší i horší řešení těchto otázek. Předně je dobré brát vždy takový projekt v celém kontextu a než se rozhodnu např. pro maximalizaci solárních zisků pomocí prosklených stěn, je vhodné odhadnout ceny potřebných rámů, a také zvážit, jestli by nebylo vhodnější využít případné uspořené prostředky na zavedení jiných, možná ještě úspornějších technologií, které budou z části využívat obnovitelné zdroje energie, které se nacházejí v blízkosti dané budovy.

Tepelný komfort a nové technologie vytápění

A tím se dostáváme, byť trochu oklikou, k ústřednímu tématu našeho zamyšlení. Každá veřejná budova potřebuje teplo v zimě a ideálně i nějaké rozumné chlazení v horkých letních měsících. Kromě těchto potřeb ještě stavební zákony a další předpisy jasně stanovují i standardy větrání a minimální požadavky na ventilační systémy v různých typech místností, tedy můžeme dodat, že každá taková budova vyžaduje i elektrickou energii na provoz těchto zařízení.

Obvyklá praxe dnes je ovšem taková, že se sepíší všechny tyto požadavky, a pak se postupně nějakým způsobem řeší, přičemž každá podmínka či požadavek dostane své samostatné řešení, které vyžaduje vlastní zdroje energie, servis a podobné záležitosti. Konkrétně, topení se vyřeší kotlem a rozvody ve stěnách, chlazení pomocí klimatizačních jednotek či nejrůznějších pasivních konstrukčních prvků a ventilace pomocí samostatných odtahů a čerpadel vzduchu. Pak se ovšem není čemu divit, že zajištění tepelného komfortu pro sportující žáky a zároveň pro studenty sedící na výuce v podkroví vyžaduje nejen velmi kvalitní řídící technologii a nejrůznější pokročilé senzory, ale také nemalé peníze, které stojí provoz těchto technických zařízení.

Při použití nových technologií, které jsou aktuálně k dispozici i v ČR, se ovšem může stát, že nejenom úspěšně eliminujete potřebu rychlé regulace, ale také zajistíte tepelný komfort všem obyvatelům dané budovy, ušetříte na nákladech za energie až 90% a ještě se posunete do pásma ideální spotřeby v měřítkách nového nařízení EU. Klíčem k tomuto výsledku je totiž systém iClima, který pracuje na principu kombinace široké plochy nízkoteplotních rozvodů a obnovitelných zdrojů energie. Díky těmto faktorům nejen udržíte teplotní komfort pro všechny obyvatele, ale navíc ušetříte značné prostředky na ročním provozu. Jak je to ovšem možné?

Systém iClima jako alternativa pro veřejné budovy a školy

Základem je patentovaná česká technologie kombinace tepelných rohoží s oběhem vody o nízké teplotě (+/- 24 stupňů Celsia), která je udržována spojenou soustavou tepelných čerpadel a vakuových solárních panelů. V aplikacích pro veřejné budovy je ovšem možné využít modularity řešení iClima a využít jeho schopnosti např. na chlazení zpátečky u konvenčních plynových kotlů, čímž získáte šetrný zdroj chladu zejména v letních měsících, který je možné bez problému použít v tělocvičnách nebo jiných prostorech, a to bez rizika zdravotních komplikací. Tepelné zdroje, které iClima využívá, vycházejí vždy z aktuálně dostupných možností pro dané technologické řešení, tedy pokud jsou v blízkosti dostupné vodní zdroje, pak je využíváno tepelné čerpadlo voda-voda, popř. energie z hlubinných vrtů nebo zemních kolektorů. Díky těmto kombinacím je možné najít vhodnou variantu pro každou veřejnou budovu, která se systémem iClima bez problému splní i ty nejpřísnější požadavky na energetickou spotřebu dle nařízení EU, a navíc ještě ušetří až 90% nákladů na dodané energie.

Zajímala by vás iClima? Chystáte rozsáhlejší stavební úpravu nebo rovnou stavbu veřejné budovy a chtěli byste využít nové technologie? Pak nám pošlete základní informace o vašem projektu prostřednictvím našeho kontaktního formuláře a my vám velmi rádi pošleme varianty řešení levného celoročního tepelného komfortu.

Kontakt

+ 420 777 656 400
Po - Pá: 08:00 - 17:00

iClima s.r.o.
Římská 678/26, 120 00 Praha 2
Česká republika

Zdarma naceníme řešení iClima přímo pro váš dům.
Vyplňte formulář a zanechte nám nezávaznou poptávku. Odpovíme vám do 24 hod.

Pokročilý formulář

Při zadání pokročilejších informací vám budeme schopni dát velmi přesné informace již v první odpovědi. (Nepovinné)

*Napište slovy nebo vložte foto domu či projektu pomocí tlačítka níže.

Zanechte nám zde svůj telefon a my Vám zavoláme