Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Rekonstrukce historické budovy - i moderní technologie mají své místo v památkově chráněných objektech - iClima
florence-336264_640

Rekonstrukce historické budovy – i moderní technologie mají své místo v památkově chráněných objektech

 

Vlastnit historickou památku může být nejenom úžasná zkušenost a potěšení z krásy, kterou nám tu zanechali předkové, ale také zdroj nečekaných starostí a samozřejmě výdajů. Existují samozřejmě rozdíly v tom, kdy si někdo dobrovolně pořídí ruinu staré tvrze nebo historické hospodářské stavení, se kterým má své plány, nebo se čirou náhodou dostane do režimu památkové ochrany nastěhováním se do hezkého postaršího domu v centru města. V obou případech ovšem platí zákon o památkové péči, podle kterého je v případě oprav či rekonstrukcí dané nemovitosti postupovat šetrně a ohleduplně k historickému dědictví.

Zelené památky jako trend poslední doby

 

Pokud vlastníte jakoukoliv obyvatelnou historickou památku, která má sloužit svým obyvatelům, potažmo návštěvníkům, pak jste jistě motivováni zajistit v takové budově co možná nejnižší roční náklady na provoz, což se týká zpravidla vytápění a celkové spotřeby elektrické energie. V tomto nejste pochopitelně sami, jelikož se v rámci programu energetických úspor, k těmto snahám přidává i stát, který apeluje na vlastníky historických památek, ať se snaží o co možná nejšetrnější provoz vzhledem k energetické náročnosti. V momentě, kdy se nám spojí snaha o zachování rázu a způsobu využití historické budovy, se snahou vybavit ji šetrnými a ekologickými technologiemi, hovoříme o tzv. zelených památkách, přičemž tento pojem již figuruje v oficiálních materiálech vydávaných odbory památkové péče v jednotlivých oblastech a krajích ČR.

Moderní technologie a úspornost historických budov

 

Při úpravě památkově chráněné budovy je nutné, jak jsme napsali výše, dodržovat celou řadu pravidel a zákonných nařízení, což může nejen protáhnout celkový průběh stavebních prací, ale ještě k tomu výrazně zvýšit jejich nákladovost, což jistě není v zájmu žádného majitele takového objektu. Moderní technologie mohou v těchto případech přinést významnou úlevu, a to zejména tím, že často nevyžadují tak hluboké stavební zásahy do stávajících konstrukcí, jako běžně používané postupy. Proto se dnes např. při výměně oken již běžně používají špaletová okna s izolačními dvojskly či trojskly doplněné o lehké rámy z kombinovaných materiálů, které zajistí vysokou životnost, dobré tepelně izolační vlastnosti a přitom nemění dosavadní vzhled fasád ani interiérů, a tak s nimi nejsou z pohledu stavebního řízení žádné těžkosti. Podobně je možné přistupovat také k otázce vnitřního klimatu, a v tom vám může zásadně pomoci náš systém iClima.

Systém iClima je do památek ideální

 

Největší obtíž při instalaci nového topného systému bývají zpravidla neexistující či nevyhovující rozvody tepla a teplé užitkové vody, což může z hlediska stavby představovat v památkách velký problém. Nejen totiž, že v takovém případě musíte zakoupit nové rozvody, ale invazivní zásah do příček, popř. stupaček a dalších konstrukcí budovy vám už zakládá povinnost domluvit se na způsobu realizace s odborem památkové péče, který takový zásah může povolit jenom za určitých podmínek, které nejčastěji spočívají v nutnosti dát vše do původního stavu a to s použitím původních nebo velmi podobných stavebních hmot, což se může citelně promítnout v nákladech.

U systému iClima vám však tato starost z 90% odpadá, jelikož se hlavní část rozvodů umisťuje přímo pod interiérové omítky bez nutnosti invazivních zásahů do zdiva. Tato skutečnost v kombinaci s použitím tepelných čerpadel umožní nejen výrazně zjednodušit vydání potřebných povolení, ale také s nimi lépe dosáhnete na některý z dotačních programů, které jsou určeny na snižování energetické náročnosti památkově chráněných objektů. V iClima vám bez problému upravíme celý projekt tak, aby bylo možné žádat o dotace právě na jednotlivé komponenty, jako je např. tepelné čerpadlo či vakuové solární kolektory. Společnost iClima se tak ráda stane vaším partnerem při rekonstrukci historického či jinak památkově chráněného objektu.

Pokud máte zájem o produkty společnosti iClima, kontaktujte nás prosím prostřednictvím našeho nezávazného kontaktního formuláře.

Kontakt

+ 420 777 656 400
Po - Pá: 08:00 - 17:00

iClima s.r.o.
Římská 678/26, 120 00 Praha 2
Česká republika

Zdarma naceníme řešení iClima přímo pro váš dům.
Vyplňte formulář a zanechte nám nezávaznou poptávku. Odpovíme vám do 24 hod.

Pokročilý formulář

Při zadání pokročilejších informací vám budeme schopni dát velmi přesné informace již v první odpovědi. (Nepovinné)

*Napište slovy nebo vložte foto domu či projektu pomocí tlačítka níže.

Zanechte nám zde svůj telefon a my Vám zavoláme