Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Půl roku do přísnějších pravidel energetické spotřeby budov. Jak se nejlépe připravit? - iClima
hammer-620011_640

Půl roku do přísnějších pravidel energetické spotřeby budov. Jak se nejlépe připravit?

Pravidelní čtenáři našeho blogu určitě vědí, že velmi pečlivě sledujeme nově platící směrnici EU s požadavkem na stavbu všech nových budov v režimu s tzv. téměř nulovou spotřebou. K respektování této směrnice se stávající i nově přistupující členové EU zavázali již kolem roku 2003, přičemž směrnice samotná byla vydána v roce 2010 a počítá s desetiletým přechodným obdobím, po jehož uplynutí bude v členských zemích EU možné stavět pouze budovy právě s tzv. téměř nulovou spotřebou. Naplnění této legislativy je rozděleno do několika kroků, z nichž bude rok 2017 prezentovat krok druhý, kdy bude tento režim povinný pro všechny veřejné budovy nad 350 m2 obytné plochy.

První rok s přímým dopadem na občanský sektor

Ačkoliv se může zdát, že letošní rok se týká skutečně jenom státní správy, opak je pravdou, protože tentokrát bude celkem závažně dotčen i občanský sektor. Ministerstvo školství spolu s Ministerstvem pro místní rozvoj plánuje od příštího roku vypsání nových dotačních programů na rekonstrukci či přímo stavbu škol, školek, tělocvičen nebo podniků veřejného stravování, zejména školních jídelen, a právě v těchto případech je nutné mít na paměti, že schvalování stavebního povolení a kolaudace se bude zaměřovat právě na hodnoty roční energetické spotřeby, která dle standardů EU nesmí přesáhnout hodnotu 45 kWh na metr čtvereční za rok spotřeby tepla.

Jak docílit téměř nulové spotřeby

Jak by se mohlo zdát z celkové formulace tohoto požadavku, předpokládá dosažení těchto standardů širokou míru technologické a stavební inovace, minimálně na úrovni pasivních domů, které mají opravdu velmi nízkou spotřebu tepla. Není to ovšem pravda, jelikož hodnota 45 kWh na metr plochy odpovídá v zásadě běžnému rodinnému domu s dobrou venkovní izolací, izolačními dvoj až trojskly v oknech a alespoň částečně rozumným řešením interiérového topení a ohřevu teplé užitkové vody. Podobně je tak nutné postupovat i u projektů veřejných budov, jako jsou právě třeba mateřské školky nebo veřejná knihovna, čímž si zajistíte bezproblémové vydání stavebního povolení i kolaudaci bez zbytečného odkladu, což může být velmi důležité pro financování takové stavby z národních či nadnárodních fondů.

Zásadní je podíl obnovitelných zdrojů energie

Hlavním cílem směrnice EU o energetické náročnosti budov je dosažení tzv. rovnováhy 20-20-20, tedy závazek snížit do roku 2020 emise skleníkových plynů a energetickou náročnost o 20% a k tomu zvednout podíl obnovitelných zdrojů energie právě o 20% v měřítku dlouhodobé spotřeby. K naplnění tohoto cíle je proto ideální cestou komplexní rozvaha o energetické náročnosti budov a nakonec i domácností. Posledním trendem v této problematice je pak vzájemná provázanost uchovávání a vydávání tepla, ať už to jsou technologie pasivních domů nebo z našeho pohledu ještě komfortnější systém iClima, který v tomto směru nabízí unikátní kombinaci inovace, zdraví,  nízkých provozních nákladů a ekologické nenáročnosti, která bezpochyby najde uplatnění i při plánování veřejných staveb či sportovních areálů.

Systém iClima jako alternativa téměř nulové spotřeby

Základem fungování celého systému je kombinace obnovitelných zdrojů tepla z tepelného čerpadla, které je v nízkoteplotním režimu rozvedeno do široce rozvětvené tepelně-otopné soustavy sestávající se z kapilárních rozvodů umístěných po celé obytné ploše daného objektu. Díky tomuto spojení získáte pro váš projekt nenáročné, zdravé a funkční topení a chlazení v jednom, jelikož hlavním úkolem systému iClima je udržovat v interiéru konstantní teplotu cca 21 stupňů Celsia. To zajistí nejenom dostatek tepla v zimních měsících, ale zejména zdravé a účinné chlazení v letních vedrech, aniž byste museli zápasit se silnými izolačními obálkami domů, jako v případě pasivních staveb. Systém iClima je navíc použitelný i při modernizaci a rekonstrukci historických budov, jelikož se kapiláry rozmisťují pouze pod omítky a nenarušují původní zdivo.

Máte-li zájem se dozvědět více informací o tom, jak může být systém iClima užitečný i vašemu projektu, ať už jde o rekonstrukci nebo novostavbu, pak nás neváhejte kontaktovat prostřednictvím našeho kontaktního formuláře a my pro vás rádi připravíme zhodnocení vašeho projektu z hlediska potenciálního nakládání s energiemi.

Kontakt

+ 420 777 656 400
Po - Pá: 08:00 - 17:00

iClima s.r.o.
Římská 678/26, 120 00 Praha 2
Česká republika

Zdarma naceníme řešení iClima přímo pro váš dům.
Vyplňte formulář a zanechte nám nezávaznou poptávku. Odpovíme vám do 24 hod.

Pokročilý formulář

Při zadání pokročilejších informací vám budeme schopni dát velmi přesné informace již v první odpovědi. (Nepovinné)

*Napište slovy nebo vložte foto domu či projektu pomocí tlačítka níže.

Zanechte nám zde svůj telefon a my Vám zavoláme