Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Průmyslové budovy a energetická náročnost 2017. Opravdu se vás to netýká? - iClima
iClima_blog

Průmyslové budovy a energetická náročnost 2017. Opravdu se vás to netýká?

Abychom si hned ze začátku uvedli vše na pravou míru, ujasníme si nejprve, co to vlastně průmyslová budova je. Jedná se o stavbu, která má funkcionalistických charakter. Přesněji forma stavby je zcela podřízena funkci, pro kterou byla postavena. Nejde tedy o žádné designové objekty, nýbrž o budovy, při jejichž stavbě je kladen důraz na jednoduchost, rychlost a nízkou cenu. Příkladem takového typy stavby jsou průmyslové haly, výrobní a skladové areály, logistická centra, firemní sídla či administrativní prostory. I když se primárně jedná o funkční stavby, měly by být i přesto dostatečně reprezentativní.

Důležitost nízké energetické náročnosti budov

Budovy patří mezi největší „žrouty“ energie a v mnoha se zbytečně plýtvá teplem a elektřinou. Přitom je nízká energetická náročnost a tedy vlastnictví úsporné budovy jasným benefitem. Mezi přínosy úsporných budov patří:

 1. Zdravé vnitřní prostředí
  1. Stěny v takto upravených či postavených objektech nejsou studené, okny netáhne a radiátory nejsou horké. To rozšiřuje efektivně využívanou plochu místností.
  2. Dostatečný přísun předehřátého čerstvého vzduchu zajistí, že si člověk lépe odpočine a v práci či škole se lépe soustředí.
  3. Nižší koncentrace prachových částic a alergenů prospívá zdraví.
  4. Nevzniká průvan ani hluk z venkovního prostředí, protože není nutné větrat otevřenými okny.
  5. Není nutné používat klimatizaci a nemusíte se tedy bát, že by vám cilivější pracovníci často onemocněli.
 2. Podpora ekonomického růstu a rozvoje regionů – jelikož je budovu potřeba stavět či renovovat tam, kde bude následně sloužit lidem nebo institucím, přispívá k udržení a vytváření pracovních míst
 3. Ochrana před růstem cen energie a cenovými šoky
 4. Ochrana před zbytečně vysokými platbami za energie v budoucnu stanovením minimálních energetických standardů
 5. Menší zátěž pro životní prostředí

Na koho se požadavek na nízkou energetickou náročnost vztahuje

Ačkoliv je nízká energetická náročnost zmiňována převážně v souvislosti s rezidenční nebo občanskou výstavbou, je požadavek na dosažení co nejnižší energitické náročnosti kladen i na průmyslové budovy.

Zákony č. 406/2000 Sb. a č. 256/2013 Sb.nerozlišují budovy podle účelu a nezáleží proto, zda z hlediska energetické náročnosti posuzujeme budovu obytnou, občanskou nebo průmyslovou. Plný rozsah požadavků platí pro všechny uvedené.

Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) a k čemu slouží

Průkaz energetické náročnosti budovy neboli PENB je dokument, který obsahuje stanovené informace o energetické náročnosti budovy nebo ucelené části budovy. Ucelenou částí budovy může být myšlena např. podlaží, bytová jednotka, kanceláře nebo jiná část budovy určena k samostatnému užívání. Jeho výstupem je vyhodnocení spotřeby energie objektu za jednotku času.

„Průkaz energetické náročnosti budov (PENB) slouží k vyhodnocení energetické náročnosti budovy – kvantifikuje veškeré energie spotřebované při standardizovaném provozu hodnocené budovy a zařazuje budovu do příslušné třídy v rozsahu A-G. Průkaz hodnotí veškerou energii potřebnou pro provoz budovy, tedy energii na vytápění, přípravu teplé vody, chlazení, úpravu vzduchu větráním a klimatizací a energii na osvětlení,“ jak uvádí Ministerstvo průmyslu a obchodu na svém webu www.mpo.cz.

„Průkazy energetické náročnosti slouží k ochraně spotřebitele. Informují účastníky realitního trhu o kvalitě zboží, což je základním předpokladem jeho dobrého fungování. Lidé tak nebudou kupovat “zajíce v pytli” – tedy například budovu, jejíž provoz se jim následně velmi prodraží. Smyslem průkazů je zlepšit orientaci kupců a nových nájemníků v nákladech na energie v nemovitostech,“ upřesňují na webu www.prukazdum.cz, který je zaměřen právě na průkazy energetické náročnosti.

Kdy vzniká povinnost opatřit si PENB

PENB jste povinni si opatřit:

 • při výstavbě nových budov,
 • při větších změnách dokončených budov (zásah do obálky budovy nad cca 25 % její celkové plochy nebo změna TZB),
 • při užívání nemovitosti orgánem veřejné moci s celkovou energeticky vztažnou plochou větší než 250 m2,
 • při prodeji budovy nebo ucelené části budovy,
 • při pronájmu budovy nebo ucelné části budovy.

Jak průkaz energetické náročnosti budovy vypadá

Vzor a obsah průkazu, způsob jeho zpracování a umístění průkazu v budově stanoví prováděcí právní předpis – vyhláška č. 78/2013 Sb., o energetické náročnosti budov v platném znění.

Podoba průkazu energetické náročnosti budov:

iClima_blog

Platnost PENB

Průkaz je platný 10 let ode dne data vyhotovení nebo do provedení větší změny dokončené budovy, pro kterou byl zpracován. Průkaz může vypracovat pouze energetický specialista, který je oprávněn Ministerstvem ke zpracování průkazu. Energetické specialisty si můžete vyhledat v následujícím seznamu.

Doplňující informace

Pokud jste provozovatel průmyslové činnosti a máte zájem o energetickou úsporu na míru, kontaktujte nás pomocí našeho nezávazného kontaktního formuláře.

Kontakt

+ 420 777 656 400
Po - Pá: 08:00 - 17:00

iClima s.r.o.
Římská 678/26, 120 00 Praha 2
Česká republika

Zdarma naceníme řešení iClima přímo pro váš dům.
Vyplňte formulář a zanechte nám nezávaznou poptávku. Odpovíme vám do 24 hod.

Pokročilý formulář

Při zadání pokročilejších informací vám budeme schopni dát velmi přesné informace již v první odpovědi. (Nepovinné)

*Napište slovy nebo vložte foto domu či projektu pomocí tlačítka níže.

Zanechte nám zde svůj telefon a my Vám zavoláme