Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Okna, rámy a úspory nákladů za teplo. Jak vybrat komfortní a dostupnou variantu? - iClima
pexels-photo

Okna, rámy a úspory nákladů za teplo. Jak vybrat komfortní a dostupnou variantu?

Pokud se podíváme na podmínky úsporného a přitom komfortního domu, pak samozřejmě zjistíme, že hlavní důraz leží v otopném systému, ovšem stejně, jako se Sherlock Holmes často neobešel bez doktora Watsona, tak má sebelepší systém velmi těžkou práci, pokud se ke kvalitní technologii nepřidají dobře izolující okna. O čem rozvažovat při výběru oken, jak mohou okna pomoci vašim úsporám se dozvíte na následujících řádcích.

Pozor na tepelné mosty

Nejčastějším neduhem velké většiny plastových oken byly v minulosti špatně koncipované kovové výztuže rámů, které sice zvýšily životnost a odolnost plastových oken, nicméně vytvářely nepříjemný jev nazývaný tepelný most. Kovový prut uvnitř rámu totiž fungoval jako velmi dobrý vodič tepla z místnosti ven, a tím značně snižoval účinnost izolace celé budovy. Dnes už jsou tyto mosty ve většině nových typů rámů odstraněny a to zejména pomocí sypkých výplní rámů či vzduchových kapes, které fungují jako přirozené izolátory.

Materiál rámu okna je stejně důležitý jako konstrukce

Krom výplně rámů, jsou u oken velmi důležité i použité materiály na výrobu rámu samotného. Nejčastěji jsou okenní rámy vyrobené ze dřeva, plastu, hliníku či jejich vzájemné kombinace. Co se týče technologií a úspor, pak nejpokročilejšími jsou okna hliníková, či v kombinaci dřeva a hliníku. Tato samozřejmě bývají také nejdražší, nicméně existují projekty, jako např. pasivní domy, které mají velké prosklené plochy na jižní straně, kde se prakticky bez lehkých hliníkových rámů neobejdete. Ekonomickou variantou jsou pak okna plastová, nazývaná též eurookna, která vycházejí z původních německých patentů z konce 40. a počátku 50. let.

Izolační dvojskla a trojskla

Základem dobré izolace u oken je nepochybně výběr vhodného skla a výplně. Z aktuálně nejčastěji nabízených variant se nám ve většině nabízí právě buď izolační dvojskla nebo ještě silnější konstrukce v podobě izolačních trojskel. Jak už vyplývá z názvu, izolační trojskla izolují lépe než dvojskla, navíc se i méně rosí. Problémem izolačních trojskel je jejich vyšší hmotnost a pořizovací cena, díky čemuž nejsou tato skla vhodná do každého projektu. Izolační dvojska, která jsou sice lehčí mají ovšem občas problémy s usazováním vzdušné vlhkosti, čemuž se jednotliví výrobci snaží vyhnout použitím vzácných plynů, jakožto výplní mezi jednotlivými vrstvami skla.

Bez dobrých oken nemůžete čekat dostatečnou úsporu

Ani sebelepší klimatický a otopný systém vám sám o sobě nezaručí 100% účinnost všech použitých technologií, pokud tyto nejsou používány v nějakém rozumném celku. Vezmeme-li systém iClima jako příklad, pak při rozvaze o použití systému iClima je vhodné promyslet nejenom způsob získávání tepla z okolí, ale také způsoby, jak jej doma co nejlépe udržet. S pomocí kvalitních plastových nebo hliníkových oken můžete zvýšit účinnost systému iClima až o desítky procent a jejich vhodným umístěním (na jižní stranu pro dobré solární zisky) získáte světlejší a tím i pocitově teplejší interiér.

Stabilní a zdravé vnitřní klima je komplexní záležitost

Při plánování zavedení systému iClima, ideálně ve fázi hrubé stavby vašeho domu, dobře rozvažte usazení oken a zejména použité technologie rámu a skel. Znovu a znovu se tak přesvědčujeme, že kvalitní, ekologické a zdravé vnitřní klima je komplexní otázkou, kterou je vhodné řešit nejen s odborníky na topné systémy, ale též se stavaři a dodavateli interních izolačních systémů, jako jsou právě okna či dveře. Uvidíte, že s kvalitně navrženým projektem celoroční tepelné rovnováhy, v jejímž středu bude stát systém iClima podepřený kvalitním zpracováním obvodových zdí s okny, dosáhnete velmi rychle slušné návratnosti a úspor.

Pokud se chcete o tomto sami přesvědčit, kontaktujte nás pomocí našeho kontaktního formuláře a my vám ukážeme, kde lze ve vašem případě dosáhnout ještě lepších hodnot tepelné náročnosti celé stavby.

 

Kontakt

+ 420 777 656 400
Po - Pá: 08:00 - 17:00

iClima s.r.o.
Římská 678/26, 120 00 Praha 2
Česká republika

Zdarma naceníme řešení iClima přímo pro váš dům.
Vyplňte formulář a zanechte nám nezávaznou poptávku. Odpovíme vám do 24 hod.

Pokročilý formulář

Při zadání pokročilejších informací vám budeme schopni dát velmi přesné informace již v první odpovědi. (Nepovinné)

*Napište slovy nebo vložte foto domu či projektu pomocí tlačítka níže.

Zanechte nám zde svůj telefon a my Vám zavoláme