Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Ohřev vody pomocí solární energie? Jděte na to chytře a ušetříte desetitisíce - iClima
solární panely

Ohřev vody pomocí solární energie? Jděte na to chytře a ušetříte desetitisíce

Pokud vlastníte takový dům, kde rozhodujete o zdroji tepla na ohřev teplé užitkové vody, tak jste si určitě promýšleli, jak by se taková věc dala realizovat prostřednictvím solární energie. Je to určitě krok správným směrem, protože obnovitelná solární energie představuje vždy dobrý směr, jelikož se jedná o čistý a ekologický zdroj paliva. U ohřevu vody pomocí solárních panelů je ovšem dobré promyslet několik faktorů, které by nám v budoucnu mohly ekologický provoz poněkud zkomplikovat a na ty se právě teď podíváme.

Jaké solární panely zvolit?

Pro účely ohřevu teplé užitkové vody nám nejlépe poslouží tzv. solární kolektory, tedy zařízení, jehož účelem je kumulovat teplo ze slunce a v dané soustavě jej přidat buď přímo vodě, nebo do tepelného zásobníku. Dnes můžeme na trhu najít zejména tři druhy solárních kolektorů:

  • Ploché vakuové kolektory – vycházejí cenově nejpříhodněji, nicméně jejich účinnost není tak vysoká
  • Deskové vakuové kolektory – dobře získávají teplo i za nižšího slunečního svitu, nicméně jejich nevýhodou může být vyšší pořizovací cena
  • Trubicové vakuové kolektory – dobrý systém pro vytápění, méně vhodný na ohřev TUV

Účinnost solárních panelů

Solární panely mívají ve svém popisu udanou účinnost, většinou se pohybuje někde mezi 60 – 95% dle použitých materiálů a také cenové skupiny, do které dané kolektory patří. Z toho nám vyplývá, že z přbližně 1000 kWh světelné energie, které v našich podmínkách slunce vyzáří, můžeme získat něco kolem 600 – 900 kWh tepla ročně. Aby ovšem byl takový příkon účinný, je nutné uvažovat i o zásobníku tepla, protože v létě se všechna vyrobená tepelná energie zpravidla nespotřebuje.

Cena a návratnost solárních kolektorů

Pokud jde o ceny solárních panelů, tak ty se u plochých kolektorů pohybují mezi 3000 Kč až 6000 Kč/m2, zatímco deskové vakuové kolektory stojí mezi 10000 až 25000 Kč/m2. Pří výměře plochy bychom měli počítat s přibližně 1 m2/ jednu osobu s tím, že pokud chceme pomocí kolektorů také daný dům vytápět, tak musíme přidat ještě další plochu cca 1.2 m2 na každý kW tepelné ztráty budovy. Pokud tedy vše sečteme, dostaneme se na návratnost někdy mezi 5 – 15 lety, a to jsme samozřejmě ještě nepřipočítali cenu na pořízení rozvodů a dalších náležitostí. Pochopitelně i toto je řešení, nicméně otázka zní, jestli se s tou návratností nedá něco udělat či jestli by nešlo využít solární energii ještě o trochu lépe.

Ekologické vytápění se systémem iClima

Systém iClima má především tu výhodu, že nevidí ohřev TUV a vytápění domu jako dvě oddělené věci, ale jako jeden fenomén energetické spotřeby domu a snaží se tedy řešit vše co nejefektivněji. Energetická potřeba pro ohřev TUV i topení je tedy v tomto systému rozdělena mezi tepelné čerpadlo s vysokým topným faktorem a účinné trubicové vakuové kolektory a právě v této synergii, podpořené speciálně navrženými rozvody v podobě mikrokapilár, které nepotřebují velké teplo na ohřátí soustavy, je ukryté celé tajemství patentu iClima.

Solární panely ano, ale v kontextu

A tím se dostáváme k tomu, co jsme chtěli ukázat na začátku článku. Solární energie je nepochybně vhodný pomocník k ohřevu TUV, ale její celková návratnost může překonat i 10 let, kdežto systém iClima má u domu se 140m2 obytné plochy návratnost kolem 9 let a krom ohřevu TUV vám vyřeší i tepelné klima v celém domě a to jak v zimě, tak i v létě, takže můžete zapomenout i na klimatizaci. Pokud Vás zajímá více údajů o možnostech úspor se systémem iClima, pak se nebojte využít náš nezávazný kontaktní formulář.

Kontakt

+ 420 777 656 400
Po - Pá: 08:00 - 17:00

iClima s.r.o.
Římská 678/26, 120 00 Praha 2
Česká republika

Zdarma naceníme řešení iClima přímo pro váš dům.
Vyplňte formulář a zanechte nám nezávaznou poptávku. Odpovíme vám do 24 hod.

Pokročilý formulář

Při zadání pokročilejších informací vám budeme schopni dát velmi přesné informace již v první odpovědi. (Nepovinné)

*Napište slovy nebo vložte foto domu či projektu pomocí tlačítka níže.

Zanechte nám zde svůj telefon a my Vám zavoláme