Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Obnovitelná energie jako zdroj úspor i čistšího prostředí – příspěvek iClima na konferenci Energetické dny 2016 - iClima
teplarenskedny

Obnovitelná energie jako zdroj úspor i čistšího prostředí – příspěvek iClima na konferenci Energetické dny 2016

V současné době se nacházíme na křižovatce několika cest, kdy se jednotlivci, komerční společnosti i celé vlády rozhodují, jakým směrem se vydat v souvislosti s podporou a využitím obnovitelných zdrojů energie. Je to do jisté míry paradoxní, že státy vynakládají obrovské částky na podporu rádoby ekologičtějších zdrojů tepla pro domácnosti a průmysl, nicméně tyto zdroje stále závisí na využití fosilních paliv, které tak pokračují v ekologické zátěži, která vzniká jejich spalováním. Zkrátka pokud se budou nadále podporovat byť i sebepokročilejší kotle na uhlí, plyn či biomasu, nikdy nedojde k reálnému zlepšení stavu životního prostředí a dosažení skutečné úspornosti. Na tuto situaci jsme se rozhodli reagovat ve společnosti iClima, a to představením alternativy ekologického domácího komfortu v podobě našeho unikátního systému iClima.

Nedovážejme energii – využijme, co máme

Základem naší koncepce je snaha o maximální využití dostupné energie v okolí objektu, ve kterém chceme dosáhnout zdravého tepelného komfortu. Aby toto využití energií bylo co nejúčinnější, rozhodli jsme se pro minimální rozdíly v použitých teplotách a vyvinuli řešení spočívající v maximálním využití tzv. kapilárních tepelných rohoží. Tyto soustavy plastových trubiček jsou v podobě sítí rozvedeny po celé ploše obývaného interiéru, tedy ve stěnách, stropech i podlahách, a to přímo před poslední vrstvou dané krytiny či omítky. Teplota, se kterou tyto rohože pracují, se pohybuje kolem 21 až 25 stupni Celsia, nám umožní udržet v daném prostoru, a je jedno, jestli je to rodinný dům, škola čí výrobní hala, celoroční komfortní teplotu 22 stupňů s tolerancí asi dva stupně. Tento bod, je řekněme první naší odchylkou od běžného způsobu přemýšlení o teple a chladu, kdy většina dodavatelů tepelných technologií od sebe striktně odděluje potřebu topení a klimatizace. Pro nás je to ovšem jedna a tatáž otázka, která musí být řešena v celkovém kontextu dlouhodobého a energeticky nenáročného tepelného komfortu.

Energetická nenáročnost není jenom fráze

Dnes si pod pojmem energetická nenáročnost většina lidí představí poměrně dost nedokonalé konstrukce pasivních domů či štědrou náruč státu v podobě programu „Zelená úsporám“, kdy příslušná ministerstva dávají prostředky na méně znečisťující fosilní zdroje vytápění. My jsme se však rozhodli jít jinou cestou, a sice snahou o maximální využití lokálně dostupné ekologické energie. K tomu nám v systému iClima slouží zejména dva prvky, a sice tepelná čerpadla a vakuové solární panely. Princip tepelného čerpadla bude vám všem dostatečně známý, proto jen dodám, že vysoká účinnost, které s našimi čerpadly, obzvlášť při možnosti aplikovat technologii voda-voda, dosahujeme, je dána zejména nízkým teplotním spádem extenzivně využívaných nízkoteplotních rozvodů. V takové situaci lze dosáhnout až hodnoty TUV blízké číslu 7. Vakuové solární panely pak poslouží jako zdroje akumulace tepla zejména při stále teplejších letních sezónách, samozřejmě ve spojení s tepelným zásobníkem.

Z takto stručně nastíněné koncepce fungování našeho systému je jasné, že otázka tepelného komfortu je u nás řešena opravdu v celkovém kontextu s okamžitou situací daného objektu. Pokud se tedy k dané stavbě dostaneme včas, ideálně během přípravy samotného projektu, jsme schopni přidat několik zásadních doporučení, které mohou celkovou energetickou náročnost ještě zmenšit, jako jsou techniky pro maximalizaci solárních zisků, vhodná orientace budovy, způsoby jednoduchého zateplení pláště, až po nejvhodnější způsob kolekce tepla pro tepelná čerpadla či tvar střechy pro optimalizaci fungování solárních panelů. Všechny tyto prvky mohou nejen zásadně ovlivnit účinnost systému iClima, ale také přispět k celkově více ekologickému a zdravému bydlení.

Úspory za topení i 90% a zdraví pro celou rodinu

Pokud váš dům nebo třeba sídlo firmy vytápíte opravdu ekologicky, pak pravděpodobně ušetříte značné prostředky za provoz celé budovy. Je to pochopitelně jedna z hlavních otázek případných zájemců o systém iClima, tedy kolik mi váš systém může ušetřit prostředků. Na našich webových stránkách najdete množství případových studií, které ukazují přesné propočty a reálné výsledky, kdy dané objekty ušetřily i přes 90% celkových nákladů na vytápění a chlazení interiéru. Představte si vytápět celý rodinný dům za nějakých třeba 8000 Kč ročně, a to včetně klimatizace, což jsou přesně řády, ve kterých se u standardních rodinných domů s ročními náklady systému iClima pohybujeme. Energie, která se nachází přímo v okolí budovy je pro účely vytápění a chlazení výrazně levnější než dovážené produkty fosilního zpracování energií. Vše je jen o vidění věcí v kontextu a dlouhodobé rozvaze o teplotě bez nutných prudkých výkyvů.

Poslední aspekt, o kterém bych rád hovořil, je zdraví. Ano, zdravé domácí prostředí, což je důležitá složka bydlení, na kterou se často při projektování úsporných domů zapomíná. Konvenční topná tělesa s sebou nesou velké množství zdravotních rizik zejména pro osoby s alergiemi na prach, klimatizace zase vyžadují pravidelné čištění, jinak mohou být zdrojem nebezpečných bakterií a plísní. S iClima tyto starosti odpadají, jelikož jsou teplosměnnou plochou samotné zdi a stropy, podobně jako např. u podlahového topení. U pasivních domů je například zase nutné použití rekuperačního větrání se soustavou filtrů, jehož technologie dnes vyžaduje určité úpravy, aby bylo možné zajistit jeho nezávadnost a zároveň zabezpečit nezbytné proudění vzduchu. S iClima můžete použít běžné způsoby větrání a máme vyzkoušeno, že i běžný provoz oken a dveří dostatečně zajistí nezbytné větrání.

Systém iClima je zkrátka nový přístup k tepelnému komfortu, který bere v úvahu nejen aktuální situaci staveb, ale i šetrnost životních a ekonomických podmínek jejich obyvatel. Doufáme, že se nám povede časem nejen představit odborné i laické veřejnosti dobrý produkt, rádi bychom také přispěli do celospolečenské debaty využití energií v 21. století.

Kontakt

+ 420 777 656 400
Po - Pá: 08:00 - 17:00

iClima s.r.o.
Římská 678/26, 120 00 Praha 2
Česká republika

Zdarma naceníme řešení iClima přímo pro váš dům.
Vyplňte formulář a zanechte nám nezávaznou poptávku. Odpovíme vám do 24 hod.

Pokročilý formulář

Při zadání pokročilejších informací vám budeme schopni dát velmi přesné informace již v první odpovědi. (Nepovinné)

*Napište slovy nebo vložte foto domu či projektu pomocí tlačítka níže.

Zanechte nám zde svůj telefon a my Vám zavoláme