Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Nová hala univerzity v Häme ukazuje, že iClima jde správným směrem - iClima
solarni

Nová hala univerzity v Häme ukazuje, že iClima jde správným směrem

Před několika dny jsme zaregistrovali článek na webu tzb.info pojednávající o stavbě nové haly Univerzity aplikovaných věd ve finském Häme, který nás velmi zaujal, přestože celý projekt zaštiťovala naše konkurence, a sice firma Ruukki Construction. Nic naplat, ač máme drobné výhrady k celkovému pojetí projektované stavby, obzvlášť, co se týče konstrukce obálky budovy, musíme konstatovat, že se v Ruukki pustili do odvážného projektu, který má ale rozhodně smysl a navíc nás na něm velmi těší, že potvrzuje námi navrhované koncepce při rozvaze o energetické spotřebě budov.

Rozvažování nad celkovou koncepcí

Prvním pozitivem, které je uváděno již na počátku samotného projektu, je nepochybně deklarace tvůrců, že o celém projektu přemýšlí jako o celku a nestaví ho z jednotlivých dílčích kapitol, u kterých by se otázka energetické spotřeby budovy řešila samostatně, jak se často u takových projektů děje. Díky tomuto přístupu a inovativnímu technologickému zázemí se z víceúčelové budovy stala stavba, která o 30% překonává požadavky na budovu s minimální spotřebou a zároveň slouží jako experimentální stavba pro testování technologií společnosti Ruukki. Ti zvolili pro udržení tepelného komfortu v celé hale kombinaci hlubinných vrtů (pomocí 64 energetických pilot), které integrovali přímo do základové desky, tepelných čerpadel a nízkoteplotních rozvodů. Pro zajištění menších ztrát zesílili obálku budovy pomocí vzduchotěsných desek a na jižní stranu fasády umístili solární kolektory, které se nacházejí také na střeše samotné budovy.

Zem jako tepelný zásobník

Velmi se nám na projektu líbí nápad použití země v okolí vertikálních vrtů za účelem kumulace tepla v létě a jeho následné využívání na podzim a v zimě, což představuje zajímavou inovaci, která může posloužit i u jiných staveb, které mají možnost využít tepelnou energii z vrtů pod základovou deskou. V Häme si ovšem celou technologii ještě posílili o tepelná čerpadla technologie voda-voda, pro které se využívá blízkých vodních zdrojů. Slabinou je z našeho pohledu ovšem systém nízkoteplotních rozvodů, které nevyužívají, co do účinnosti, plně potenciál tepelného zásobníku tvořeného zemí pod samotnou budovou.

Rozvody v podlahách a stropech

Jako hlavní zdroj tepla a chladu slouží v hale univerzity systém nízkoteplotních rozvodů vedený v podlahách a na stropech čímž je dosaženo stálého tepelného komfortu po celý rok. Z našeho pohledu se samozřejmě jedná o intenzivní využívání omezeného systému rozvodů, které je v tomto případě možné zejména díky poměrně silné tepelné obálce budovy. Pokud by byl v takové situaci použit systém kapilárních rozvodů systému iClima, mohla by být budova postavena s menší tepelnou obálkou, což by zajistilo celkově lepší výměnu vzduchu v interiéru. V tomto případě však nebylo naštěstí použito rekuperační větrání, ale vše je ponecháno, stejně jako u systému iClima na přirozeném proudění. Sečteno podtrženo se celkově jedná o velmi zajímavý koncept, nicméně by se z našeho pohledu dal díky kapilárám vyřešit o něco lépe.

Kombinace obnovitelných zdrojů jako správná cesta

Jak vidíme na příkladu celého projektu, tak i technologie naší přímé konkurence směřují k myšlence kombinace obnovitelných přírodních zdrojů, využití energetických možností okolí stavby, zasazení nejnovějších možností solární energie a maximální využití tepelných čerpadel. Základní myšlenka systému iClima totiž je: nevyrábějme energii tam, kde se již nějaká nachází a tím šetřeme životní prostředí. Skandinávské země, ač jsou většinou považovány za lídra v oblasti energetiky a ekologických koncepcí, se také v tomto směru začínají učit, jelikož je hala univerzity v Häme první takovou stavbou ve Finsku.

Kontakt

+ 420 777 656 400
Po - Pá: 08:00 - 17:00

iClima s.r.o.
Římská 678/26, 120 00 Praha 2
Česká republika

Zdarma naceníme řešení iClima přímo pro váš dům.
Vyplňte formulář a zanechte nám nezávaznou poptávku. Odpovíme vám do 24 hod.

Pokročilý formulář

Při zadání pokročilejších informací vám budeme schopni dát velmi přesné informace již v první odpovědi. (Nepovinné)

*Napište slovy nebo vložte foto domu či projektu pomocí tlačítka níže.

Zanechte nám zde svůj telefon a my Vám zavoláme