Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Kotlíkové dotace pro rok 2017. Perspektivy a možnosti výměny zdroje tepla u vás doma - iClima
boiler-1816642_1280

Kotlíkové dotace pro rok 2017. Perspektivy a možnosti výměny zdroje tepla u vás doma

Druhá vlna kotlíkových dotací nám již naplno běží, a tak nastal čas trochu zhodnotit podmínky tohoto populárního dotačního programu spolu s řešeními, které mohou dosáhnout na tyto dotace. V aktuální vlně se očekává výměna až 35 000 kotlů na tuhá paliva, ovšem nově bez nutností realizace tzv. mikroenergetických opatření ze strany majitele nemovitosti, a také bez podpory výstavby kotlů čistě na uhlí,o které nebyl v první vlně příliš zájem. Z ostatních novinek můžeme na úvod zmínit ještě dotační stropy pro různé technologie, aby byly jednotlivé podpory spravedlivěji distribuovány v přibližně podobných výších.

Základní podmínky pro udělení kotlíkové dotace pro rok 2017

Elementární podmínkou pro účast v tomto dotačním programu je, aby jejím příjemcem byla fyzická osoba vlastnící konkrétní nemovitost, tedy zkolaudovaný rodinný dům, ve kterém se neměnil hlavní zdroj vytápění v období od 1.1. 2014 do 15.7. 2015. Tímto zdrojem musí být pro přiznání dotace kotel na pevná paliva, ovšem nikoliv na biomasu nebo pelety, ty do dotačního programu nejsou zahrnuty. Dotační program se tedy nevztahuje na firmy nebo na pořízení specifických technologií, jako např. tepelná čerpadla, na ty je naopak možné využít program “Úspora energie v rámci výzvy Podnikání a inovace”.

Příjemný bonus 7500 Kč

Aby vláda zvýšila atraktivitu druhé výzvy tohoto programu, připravila i speciální bonusový příplatek 7500 Kč určený pro podporu nových zdrojů tepla v lokalitách, které jsou silněji postiženy znečištěním ovzduší, v řeči výzvy označené jako prioritní obce. I s tímto bonusem ovšem prioritní obce mohou kombinovat program “Nová zelená úsporám” s aktuálně čerpanou dotací, čímž mohou energetické hospodářství své lokality ještě zefektivnit.

Je program kotlíkových dotací řešením špatné situace?

Z našeho pohledu, tedy pohledu společnosti iClima, je program kotlíkových dotací spíše nejistým vykročením, než ráznou snahou řešit problematickou situaci v našich zemích. Pozitivní je na programu určitě skutečnost, že se snaží o zefetivnění otopných systémů v místech, kde se pořád topí ve starých, špinavých a neúčinných kotlech, nicméně ústupky, které jsou provedeny na stránce rozvodů a opatření vnitřního klimatu v zásadě snižují účinek skutečné úspory. Jinými slovy řečeno, kotel je jedna věc, ale rozvody, zateplení, využívání zbytkového tepla, dělají z obyčejného topení dlouhodobě úspornou a efektivní soustavu.

Druhý bod, který bychom tomuto programu mohli vytknout je nepodpora alternativních zdrojů energie, zejména tepelných čerpadel, které mohou představovat, při vhodné vodohospodářské situaci dané lokality, zdaleka nejúčinnější a nejekonomičtější formu výroby tepla, navíc se zárukou dlouhodobé udržitelnosti. Přesto můžeme konstatovat, že pokud se zbavíme kotlů na dřevo či nekvalitní uhlí, máme za sebou alespoň první krok z mnoha dalších, což je pochopitelně lepší, než kdyby se nedělo vůbec nic.

Pokud ale stejně jako my, i vy toužíte po efektivním řešením s dlouhodobou perspektivou a technologicky na úrovni, pak se s námi neváhejte poradit o možnosti instalace a využití systému iClima pro vás osobně, nebo i pro vaši firmu. Části systému iClima jsou při splnění určitých podmínek navíc financovatelné z programu Úspora energie, takže možná právě pro vás nebude svět státních subvencí až tak uzavřen, jak to může aktuálně vypadat. Pro více informací nás kontaktujte pomocí našeho nezávazného kontaktního formuláře.

Kontakt

+ 420 777 656 400
Po - Pá: 08:00 - 17:00

iClima s.r.o.
Římská 678/26, 120 00 Praha 2
Česká republika

Zdarma naceníme řešení iClima přímo pro váš dům.
Vyplňte formulář a zanechte nám nezávaznou poptávku. Odpovíme vám do 24 hod.

Pokročilý formulář

Při zadání pokročilejších informací vám budeme schopni dát velmi přesné informace již v první odpovědi. (Nepovinné)

*Napište slovy nebo vložte foto domu či projektu pomocí tlačítka níže.

Zanechte nám zde svůj telefon a my Vám zavoláme