Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Jsou projekty pasivních domů řešením ekologického bydlení? iClima nabízí alternativu - iClima
stavbadomu

Jsou projekty pasivních domů řešením ekologického bydlení? iClima nabízí alternativu

Nejen v souvislosti s přechodem zemí střední Evropy na novou legislativu se v médiích dočteme stále více úvah o možnosti vyřešit energetickou spotřebu domu pomocí konstrukce tzv. pasivního bydlení, nebo též pasivního domu.  U nás v iClima jsme toho názoru, že pasivní dům je sice vstřícný krok směrem k úsporám, ale nikoliv tím správným směrem. Tento způsob konstrukce budovy sice sníží spotřebu energie celého domu, ale nikoliv tím, že by lépe zacházel s jejím využitím, ale zkrátka tím, že snižuje potřebu vytápění objektu jeho masivní tepelnou izolací. Myslíme si, že tato cesta nejenže není tím nejlepším řešením, ale je i řešením zbytečně náročným. Se systémem iClima to vidíme zkrátka jinak.

Kdy je možné sáhnout k pasivnímu domu?

Pasivní dům je způsob volby konstrukčních prvků domu tak, aby při jejich nasazení mohla být v daném domě udržována příjemná teplota bez nutnosti standardní otopné soustavy. Potud určitě souhlasíme a je nepochybně dobře, když se v budově zabraňuje nadměrným tepelným ztrátám. Problémem z našeho pohledu ovšem je, že pasivní domy fungují pouze v kombinaci několika faktorů, jejichž působení na člověka je přinejmenším sporné. Zásadním prvkem konstrukce pasivního domu je 20 -40 cm silná tepelná obálka kolem celé budovy, která má ovšem smysl pouze v kombinaci s rekuperačním větráním, o jehož funkci zajištění kvalitního čerstvého vzduchu nejsme 100% přesvědčeni. Vzduch je sice pomocí rekuperační soustavy teplotně srovnáván s teplotou místnosti, nicméně tím dochází k negativním jevům, jak např. pronikání hluku z venčí, obtížná čistitelnost vzduchovodů a zejména k vybíjení žádoucích záporných iontů v plechové větrací soustavě, což vede k pocitu vydýchaného vzduchu.

Krom těchto konstrukčních a ventilačních prvků jsou s konstrukcí pasivních domů velmi pevně spojené také další podmínky, bez kterých není možnost pasivní dům provozovat. Je to zejména nutná orientace domu na jih, která umožní maximalizovat tepelné zisky z oken. Ovšem je důležité si uvědomit, že i pasivní dům potřebuje nějaký centrální zdroj ohřevu teplé vody, který je vždy sestaven kolem nějakého kotle na pevná nebo kapalná paliva.

Problémy tepelné rovnováhy pasivních domů

Mezi hlavní komplikace, které mohou nastat při použití konstrukce pasivních domů, patří hlavně problémy při přizpůsobení vnitřního klimatu takového domu náhlým a nečekaným oteplením, jako nastává např. při dřívějším příchodu jarních slunečních dní. Stejně tak pasivní dům vyžaduje určité chování od svých obyvatel, tedy pokud možno tak přímo nevětrat či příliš často neotevírat hlavní vchodové dveře, aby nedocházelo k narušení poměrně křehké teplotní rovnováhy v domě. Pokud ovšem srovnáme náš systém iClima se systémem pasivního domu, který vychází nákladově podobně, dostaneme zcela jiný obrázek.

Systém iClima v kontrastu s pasivním domem

Pokud se ve srovnatelných podmínkách podíváme na řešení pomocí systému iClima, dojdeme k tomu, že systém iClima nejenže řeší energetické nároky daného domu na vytápění, ale též na ohřev teplé užitkové vody, a není tedy třeba dodávat další systém, které se o ohřev vody postará. Z konstrukčního hlediska je možné systém iClima zabudovat do domu s libovolnou orientací, stejně tak není nutné zavádět speciální opláštění budovy, ani rekuperační větrání – výměna vzduchu probíhá zcela přirozeně otevíratelnými okny či v izolaci domu. Díky myšlence konstantní teploty, kterou systém iClima udržuje po celý rok, nejsou problémem ani náhlé změny tepelných ztrát či tepelných zisků v jakémkoliv ročním období. Pokud bychom to měli shrnout, tak pasivní dům řeší snížení spotřeby tepla na vytápění, kdežto systém iClima vaši spotřebu energie na celoroční tepelnou pohodu, a to včetně chlazení a ohřevu teplé vody při zachování zdravého vnitřního prostředí.

Zaujal vás systém iClima? Zvažujete konstrukci pasivního domu, ale obáváte se problémů a nejste si jisti, jak bude působit jeho vnitřní klimatické prostředí? Pak nás kontaktujte prostřednictvím nezávazného kontaktního formuláře a pojďme společně zjistit, jestli je pro vás pasivní dům to pravé.

Kontakt

+ 420 777 656 400
Po - Pá: 08:00 - 17:00

iClima s.r.o.
Římská 678/26, 120 00 Praha 2
Česká republika

Zdarma naceníme řešení iClima přímo pro váš dům.
Vyplňte formulář a zanechte nám nezávaznou poptávku. Odpovíme vám do 24 hod.

Pokročilý formulář

Při zadání pokročilejších informací vám budeme schopni dát velmi přesné informace již v první odpovědi. (Nepovinné)

*Napište slovy nebo vložte foto domu či projektu pomocí tlačítka níže.

Zanechte nám zde svůj telefon a my Vám zavoláme