Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Jaké jsou nyní trendy ve světě při stavbě nových obytných domů? - iClima
obytne-domy

Jaké jsou nyní trendy ve světě při stavbě nových obytných domů?

Situace na realitním a developerském trhu zdá se přeje novým projektům, což většina odborníků připisuje levnějším vstupům, tedy zejména cenám ropy a elektřiny, které táhnou dolů i náklady v navázaném stavebním průmyslu. Není tedy nic zvláštního, že i v Čechách a na Moravě vidíme nové a nové projekty obytných komplexů, které se svým způsobem snaží o inovace či jiné pojetí klasického bydlení.

Zelené bydlení i komunitní záměry

Nejnápadnějším znakem nových projektů, které se profilují jako inovativní, je v první řádě důraz na splynutí s přírodou a místy také snaha o zapojení budoucích obyvatel do společných aktivit. Splynutí či harmonie obytných komplexů s přírodou začíná u celkového pojetí stavby, její stavební výšky, zapasováním do krajiny a samozřejmě její orientací dle světových stran, aby tak bylo možné využívat solární zisky pro lepší energetickou soběstačnost a vytápění. V poslední době se také čím dál častěji setkáte se zahradami na střechách, ve vnitroblocích a dokonce i s vertikálními záhony, kdy se rostliny pěstují přímo na stěnách těchto budov. Samozřejmostí je pak dostatek zeleně či přímo parková úprava okolí, která tak láká své obyvatele na trávení volného času venku.

Tím se volně dostáváme do druhého bodu, a sice komunitnímu fungování, kdy samotná struktura obytných komplexů stimuluje majitele bytů k rozvoji nejrůznějších společných činností, ať je to drobné zemědělství, kulturní aktivity v klubových prostorech, místa na otevření obchodů, dílen či nejnověji co-workingové prostory spojené s dětskými kluby a školkami, které umožňují efektivní využití času v rámci celé komunity, což je trend, který sledujeme zejména ve Skandinávii.

Vytápění a pasivní bytové jednotky

Velkým tématem, které sledujeme už i u nás v České republice, je pak stavba bytových domů jako tzv. pasivní jednotky. To ve stručnosti znamená, že je celý bytový dům orientován na jih a zároveň utěsněn tepelnou obálkou. Důležitou součástí těchto bytů i společných chodeb je pak spojený systém rekuperačního větrání a filtrace vzduchu, která zajišťuje potřebnou výměnu čerstvého vzduchu v interiéru. Nespornou výhodou těchto bytů, pokud jsou postaveny správně, je výrazně nižší ekologická stopa, levnější náklady na provoz a trvale udržitelná nízká energetická náročnost. Průkopníkem ve stavbě pasivních bytových domů je zejména Holandsko, které ovšem stejně tak zažilo i množství problémů s těmito stavbami, na které následně upozornilo širší veřejnost.

Pokud vás láká možnost bydlet v pasivní bytové jednotce, důrazně doporučujeme se zajímat o hodnoty průtoku výměny vzduchu v interiéru, četnost pravidelného servisu rekuperačních jednotek, solární zisky oken a fasády a v neposlední řadě též o technologii ohřevu teplé užitkové vody. Holandský příklad nám totiž sice na jedné straně potvrzuje zajímavé možnosti pasivní technologie, zároveň nás ale varuje před parametricky nedostatečným vybavením výměny vzduchu u rekuperačního větrání, které zapříčinilo zdravotní problémy tamějších nájemníků a také významně poškodilo tepelný komfort svých obyvatel, a to zejména v teplých jarech, kdy se v daných budovách teplota vyšplhala i ke 30 stupňům, a to bez možnosti účinného větrání.

Alternativou k pasivnímu domu je systém iClima

Nic podobného se vám ovšem nestane se systémem iClima. Náš systém může být použit jak pro rodinné, tak bytové domy a při jeho používání můžete zcela normálně větrat i otevírat dveře, a to bez jakékoliv obavy z narušení vnitřního klimatu. Náš systém navíc udržuje tepelnou pohodu i v létě, a tak slouží jako efektivní, levná na provoz a hlavně zdravá náhrada klimatizace.

Na závěr jenom jedno malé srovnání – kvalitně postavenou pasivní stavbu jsou ve venkovních teplotách kolem nuly schopni vytopit 4 lidé v interiéru na 16 stupňů pouhou svou přítomností a pohybem. Představu, jak to vypadá při vyšších teplotách, necháváme na vás. S iClima máte jistotu, že ideálních 22 stupňů v interiéru udržíte po celý rok a s jakýmkoliv provozem.

Pokud máte jakékoliv dotazy nebo vás zajímají další informace ohledně systému iClima, můžete si projít desítky dalších zajímavých článků na našem blogu nebo nás můžete kontaktovat. K tomu slouží náš nezávazný kontaktní formulář.

Kontakt

+ 420 777 656 400
Po - Pá: 08:00 - 17:00

iClima s.r.o.
Římská 678/26, 120 00 Praha 2
Česká republika

Zdarma naceníme řešení iClima přímo pro váš dům.
Vyplňte formulář a zanechte nám nezávaznou poptávku. Odpovíme vám do 24 hod.

Pokročilý formulář

Při zadání pokročilejších informací vám budeme schopni dát velmi přesné informace již v první odpovědi. (Nepovinné)

*Napište slovy nebo vložte foto domu či projektu pomocí tlačítka níže.

Zanechte nám zde svůj telefon a my Vám zavoláme