Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Jak řešit podlahové topení při nedostatečné stavební výšce? - iClima
podlahove-topeni

Jak řešit podlahové topení při nedostatečné stavební výšce?

Při projektování rodinných domů se bohužel velmi často zapomíná na případné podlahové vytápění, a tak existuje množství firem, které musí odmítat potenciální zákazníky, kteří nemají ve svých interiérech dostatek prostoru, aby takové topení bylo možné instalovat. Problém bývá velmi často v tzv. nedostatečné stavební výšce, kdy je rozdíl mezi stropem a finální podlahovou krytinou výrazně menší než 2,6 metru, jak nařizují stavební normy. V takovém případě není možné podlahové topení uspokojivě realizovat a je nutné přejít k alternativním řešením.

K čemu je dostatečná stavební výška?

Podlahové topení tvoří soustava rozvodných trubek s teplou vodou, které jsou rozvedeny přímo v podlahách a jejichž úkolem je ohřívat podkladovou plochu místnosti a tím i vzduch a vůbec celé dané prostředí. Výhodou podlahového topení je konstantní tepelné záření bez odkrytých zářičů a jeho vyšší účinnost při menší spotřebě, což je dáno relativně velkou plochou tepelných rozvodů. Nevýhodou podlahového topení je ovšem vyšší průměr rozvodných trubek a také poměrně vysoká teplota, která může mít negativní vliv na stabilitu podlah, a to právě při nedostatečné stavební výšce.

Předně je důležité si uvědomit, že mezi základovou deskou domu a vrstvou, kde se nachází podlahové topení, musí být 15–30 cm tepelné izolace a vyrovnávacího povrchu, následuje tepelná fólie a na ní se pokládají rozvody podlahového vytápění. Následně je celé topení zalito do betonu, který by měl sahat minimálně 5, lépe však 8–10 cm nad úroveň trubek vytápění. Na tento beton se následně pokládají podlahové krytiny, optimálně speciální plovoucí podlahy, které jsou vyráběny pro použití s podlahovým vytápěním. Stavební výška podlah by tak u běžného rodinného domu měla činit minimálně 30 cm, ovšem u speciálních případů nízkoenergetických domů či pasivních staveb je to ještě více. Pokud je totiž stavební výška podlah menší, hrozí riziko tepelných mostů přímo do podkladů stavby, nebo naopak praskání a špatná stabilita povrchu podlahy.

Jaké jsou možnosti řešení, pokud projekt domu nepočítá s dostatečnou výškou?

Pokud je již hrubá stavba postavena a není tedy možné výšku stropů a celkovou koncepci domu upravit o rozměry potřebné pro uložení podlahového topení, zbývá ještě alternativní řešení, a tím je systém iClima, který vyžaduje výrazně menší stavební výšku než běžné podlahové topení a je tak možné jej instalovat i tam, kam se běžné podlahové topení již nevejde. Díky tomu, že kapilární rozvody systému iClima pracují s nízkými teplotami vody a mají výrazně menší průměr, než je tomu u podlahového topení. Kapilární rozvody iClima se instalují nad vrstvu podlahového betonu, tedy rovnou pod dlažbu nebo plovoucí podlahu a zaberou jen minimum výšky, takže se nemusíte bát, že byste nesplnili stavební předpisy.

V čem je lepší iClima než podlahové topení?

Systém iClima šetří vaše podlahy i díky tomu, že nepracuje s tak vysokými teplotami, jako je tomu v případě podlahového topení, takže si můžete vybrat pro vaše podlahy jakoukoliv krytinu, aniž byste se museli bát její deformace v důsledku vysokých teplot podkladového betonu. K systému iClima máte také výrazně lepší přístup než k rozvodům podlahového topení, jelikož se nacházejí přímo pod podlahovou krytinou, a tak se kvůli topení nebudete muset pouštět do náročného a dosti nepříjemného bourání podlah. Zásadní výhodou oproti konvenčním systémům podlahového topení je ovšem schopnost systému iClima chladit místnosti ve vyšších teplotách, a to v rozsahu, který kompletně nahradí nehospodárné klimatizační jednotky. Díky systému iClima se tak stanou interiérové podlahy příjemným zdrojem zdravého interiérového klimatu, a to vše za zlomek nákladů oproti systémům podlahového topení. Nevěříte? Zkuste nám prostřednictvím našeho kontaktního formuláře poslat vaše roční náklady na vytápění a užitnou plochu vašeho bydlení a my vám kvalifikovaně odhadneme, jaké prostředky vám systém iClima ročně ušetří.

Kontakt

+ 420 777 656 400
Po - Pá: 08:00 - 17:00

iClima s.r.o.
Římská 678/26, 120 00 Praha 2
Česká republika

Zdarma naceníme řešení iClima přímo pro váš dům.
Vyplňte formulář a zanechte nám nezávaznou poptávku. Odpovíme vám do 24 hod.

Pokročilý formulář

Při zadání pokročilejších informací vám budeme schopni dát velmi přesné informace již v první odpovědi. (Nepovinné)

*Napište slovy nebo vložte foto domu či projektu pomocí tlačítka níže.

Zanechte nám zde svůj telefon a my Vám zavoláme