Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Jak nejlépe využít tepelné čerpadlo? Při správném zapojení získáte neocenitelného pomocníka - iClima
tepelne cerpadlo

Jak nejlépe využít tepelné čerpadlo? Při správném zapojení získáte neocenitelného pomocníka

Princip tepelného čerpadla je znám už celé jedno století, přesto se s jeho masivnějším nasazením setkáváme teprve v relativně nedávné době. Může za to několik faktorů, z nichž hlavním je klesající energetická náročnost budov a pořizovací cena takových čerpadel. S novými stavebními materiály zkrátka naše domy a budovy nepotřebují tolik tepla na své vytopení a standardní tepelná čerpadla jsou tak účinná i při nižších topných faktorech. Nicméně použití tepelných čerpadel má i svá úskalí a velmi záleží na tom, jaké tepelné čerpadlo zvolíte ke konkrétnímu prostoru, protože chyba ve výběru typu čerpadla Vám bude stát nejenom nemalé peníze, ale zejména se může stát, že Vám čerpadlo bude fungovat pouze minimálně a vy jeho zapojení do topného systému ani nepocítíte.

Princip a typy čerpadel

Tepelná čerpadla všichni dobře známe z chladících zařízení, jako jsou lednice, mrazáky či klimatizace. Základem je okruh čerpadla, tedy trubky či jiné roury, které vedou chladící médium, což bývá většinou látka s nízkým bodem varu, která dobře předává skupenské teplo v našich klimatických podmínkách. Na okruh čerpadla je přípojen kompresor, který mění tlak a teplotu chladiva v soustavě. Poslední důležitou součástí jsou tepelně rozdílné prostory, ze kterých se přečerpává buď teplo (tepelné čerpadlo) nebo chlad (lednice, mrazák, atd.). Co se týče konstrukce čerpadel, rozlišujeme je podle umístění prvků nazvaných výparník (kde se teplo z okolí odebírá) a kondenzátor (kde se teplo odevzdává) na:

  • Tepelné čerpadlo vzduch – voda
  • Tepelné čerpadlo země – voda
  • Tepelné čerpadlo voda – voda

Krom těchto tří nejčastějších typů existují různé další typy čerpadel, které mají ale spíše velmi specializovaná použití (klimatizační jednotka je vlastně čerpadlo vzduch-vzduch) nebo se s nimi příliš často nesetkáte. Pokud se podíváme na první jmenované, tak čerpadlo vzduch – voda má nespornou výhodu v jednoduchosti montáže, nízkých nákladech a v tom, že je možné jej umístit téměř kamkoliv. Jeho nevýhodou je nicméně slabší účinnost při nižších teplotách vzduchu, a tak se pro rodinné domy spíše nehodí, a pokud ano, tak ve více kusech, nicméně má své místo v některých průmyslových aplikacích.

Čerpadlo země – voda patří k velmi běžným typům čerpadla u rodinných domů. Teplo je v tomto případě získáváno z půdy a to pomocí jedné ze dvou technologií, a sice buď pomocí geotermálních vrtů, nebo plošného kolektoru. Výhodou tohoto čerpadla je nepochybě solidní a konstantní výkon, dlouhá životnost a velmi tichý chod. Nevýhodou jsou ovšem vícenáklady na pozemní, resp, podzemní práce, kdy takový plošný kolektor pro rodinný dům zabere 300 až 400 metrů čtverečních pozemku či v případě vrtů až do stovek metrů hloubky. Tento typ čerpadla patří dnes asi k nejčastěji používaným a jeho zavedení doporučujeme naplánovat ještě před dokončením samotné stavby, kdy je bez problému možné umístit na pozemku zemní kolektor o ploše třeba čtyřiceti metrů, aniž byste museli rozkopat polovinu zahrádky či trávníku.

Posledním z obvykle používaných typů je tepelné čerpadlo voda – voda, které patří, co se týče výkonu k nejlépe fungujícím a byl to právě tento typ čerpadel, díky kterému se o tuto technologii začala zajímat česká veřejnost. Tam, kde existují vydatné zdroje podzemní vody, je možné využít vysoce účinné čerpadlo, které využívá právě tuto podzemní vodu na ohřátí chladiva, které následně kompresor využije na ohřev TUV a topení. Tato čerpadla se původně zaváděla v chatách a chalupách či různých objektech v přírodě, kde bylo možné takové zdroje využít. Nevýhodou takového čerpadla je velmi specifická podmínka existence dostatečného zdroje podzemní vody poblíž vytápěného objektu. Důležité je ovšem také zhodnotit vydatnost a kvalitu takového zdroje, aby nasazení čerpadla neohrozilo blízké prameny či studny. K instalaci takového čerpadla je vždy nutné zvláštní povolení o místních vodohospodářů.

Co je to topný faktor

U tepelných čerpadel označujeme krom typu také tzv. topný faktor, což je číslo, které ukazuje na poměr mezi výkonem vyrobeného tepla a nutným příkonem elektrické energie pro kompresor. Tedy tepelné čerpadlo s topným faktorem 2.5 označuje, že na základě jednoho dodaného Kw elektrické energie je toto schopné vyrobit 2.5 Kw tepla. Topný faktor však zpravidla nebývá stálý, velmi záleží na aktuálních klimatických podmínkách, topné sezóně, množství odebíraného tepla a dalších skutečnostech.

Tepelné čerpadlo systému iClima

Pokud také uvažujete o zavedení tepelného čerpadla, pak bychom si Vám dovolili doporučit zdokonalené verze čerpadla země – voda od naší společnosti iClima.cz. Nejen, že díky přiblížení teplot primárního a sekundárního okruhu tepelného čerpadla dokážeme dosáhnout vysokých topných faktorů, ale především zapojením takového čerpadla do rozvodů s kapilárními sítěmi a účinnými vakuovými solárními panely dokážeme vaši domácnost vytopit s účinností, jakou jinde nezískáte a za rekordně nízké náklady pohybující se v řádu jednotek tisíců za rok. Více informací o systému iClima najdete v článku o tom, jak systém iClima funguje ZDE. Velmi rádi vám pošleme další informace či vám rovnou poradíme se způsobem realizace u vás doma. Stačí na našich webových stránkách vyplnit jednoduchý a nezávazný kontaktní formulář.

Kontakt

+ 420 777 656 400
Po - Pá: 08:00 - 17:00

iClima s.r.o.
Římská 678/26, 120 00 Praha 2
Česká republika

Zdarma naceníme řešení iClima přímo pro váš dům.
Vyplňte formulář a zanechte nám nezávaznou poptávku. Odpovíme vám do 24 hod.

Pokročilý formulář

Při zadání pokročilejších informací vám budeme schopni dát velmi přesné informace již v první odpovědi. (Nepovinné)

*Napište slovy nebo vložte foto domu či projektu pomocí tlačítka níže.

Zanechte nám zde svůj telefon a my Vám zavoláme