Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Inteligentní regulace topení, aneb neplaťte zbytečně - iClima
inteligentní regulace

Inteligentní regulace topení, aneb neplaťte zbytečně

Při fungování topného systému samozřejmě všichni chceme, aby se jeho provoz obešel bez jakýchkoliv zbytečných nákladů a aby nás faktury za topení neděsily už v obálce ve schránce. Zkrátka a dobře, když si člověk zaplatí nákladný topný systém, tak ho zajímá spíš úspora než další náklady, a tak se pídíme po levném topném dřevě, po ještě výhodnější smlouvě na dodání zemního plynu, zkoušíme najít co nejúčinnější solární panely nebo spekulujeme, která dotace by pro nás mohla být klíčem k úsporám, zatímco se nikdo nezajímá o to, jestli náhodou netopíme více, než by bylo potřeba. Samozřejmě, že vám každý řekne, že topí právě tak, aby mu doma bylo příjemně, ale naše otázka zní, zdali je cesta k příjemnému pocitu s konvenčním topením přímá a úsporná. Proč tomu tak většinou není, a co dělat proto, abyste se k optimální teplotě místnosti mohli dostat co nejlevněji, si řekneme v následujících řádcích.

Problém přetopených místností a tepelný komfort

Zásadní komplikace při nestálém vnitřním klimatu domu je obvykle tendence udržet doma přijatelnou teplotu pomocí konvenčního topení. To má ovšem zásadní nevýhodu v malé ploše topného tělesa a velkém množství vody, které obsahuje, následkem čehož je nutné topnou spirálu v zimních měsících ohřát někdy až na teploty kolem 50 stupňů Celsia. Takto horké topné těleso jednak přepaluje organické prachové částice a vytváří negativní prostředí pro alergiky a zejména významně vychyluje tepelný komfort v dané místnosti. Zkrátka po čase je vám horko, a tak musíte větrat a při větším větrání zase naopak radikálně snižujete teplotu v místnosti, až je vám zima. Následně zavřete okno a horký radiátor musí pracovat nanovo, aby místnost zase ohřál, a vy to samozřejmě musíte opět zaplatit a tento koloběh následně pokračuje celou zimu.

Inteligentní regulace topení a úspora prostředků

Je jasné, že v dnešní době elektronicky kontrolovaných zařízení není nutné postupovat tímto nehospodárným mechanickým způsobem, ale je možné svěřit tuto práci technologiím. Na trhu existuje bezpočet systémů, které se napojí na ústředí vašeho topení a pomocí čidel měřících vlhkost a teplotu spouštějí různé režimy, jako např. “dovolená“, “svátek“, “pracovní den“ a podobně. Dokonce je již dnes možné nechat si zabudovat systémy, které korelují s vaším online kalendářem či různými službami určujícími vaši pozici, aby se např. zapnulo topení, než přijede domů. Tyto služby jsou sice zajímavé a dozajista vám nějaké peníze ušetří, nicméně je vždy nutné s nimi velmi pozorně kalkulovat a zejména je dobré se ujistit, jak pracuje vaše topná soustava při nejrůznějších situacích, aby vás místo úspory nečekalo nepříjemné překvapení. Ono totiž takové vypínání a opětovné rozehřívání celé soustavy může v některých případech stát více než její pozvolný dlouhodobý chod, proto je dobré se vždy ujistit, že je daná regulace k vašemu topení vhodná.

Pozor na vlhkost v domě

Při zavádění inteligentní regulace nezapomínejte na skutečnost, že dlouhodobý chlad v domácnosti (např. při sepnutí inteligentního módu „dovolená“) se může negativně podepsat na srážení vlhkosti a tím i poškození interiéru vaší domácnosti (tapety, omítky, podlahy), proto je nutné tyto módy nastavovat s ohledem na velikost a vybavení obytných ploch, izolaci stěn a další faktory, aby vám ušetřené náklady nakonec nespolkly nutné opravy. Inteligentní regulace topení bývá dnes ovšem nutností u podlahového vytápění, a to zejména v momentě, kdy jej využíváte v létě na chlazení či jako součást chladícího okruhu např. tepelného čerpadla. Při snížení teploty v soustavě totiž dojde ke kondenzaci vlhkosti, která může vaše podlahy poměrně závažně poškodit, proto vždy postupujte v těchto případech velmi obezřetně.

Inteligentní regulace nebo inteligentní vytápění

Regulace ovšem zůstane vždy jenom regulací, jejíž hlavním nástrojem je vaše topná soustava se svými výhodami a nevýhodami. Proto nabízíme do úvahy naše vlastní řešení, a sice systém iClima, který je nejen inteligentně regulován, ale navíc je už vyroben jako stabilní a stálé topení s konstantní teplotou vody v soustavě 22 stupňů Celsia (+/- 2 stupně). Díky této skutečnosti vytváří systém iClima kvalitní tepelné prostředí v celém vašem domě a to po celý rok bez nutnosti přitápění či klimatizace. Tato skutečnost je možná díky kombinaci husté sítě kapilár a velmi účinnému tepelnému čerpadlu, které pomáhá celé soustavě naplno využít potenciál vakuovaných solárních panelů. Díky těmto opatřením už nebudete potřebovat další zásadní regulace topení, jelikož náklady na roční provoz tohoto systému se pohybují v jednotkách tisíc Kč. Chcete topit účinněji a levněji? Zajímá vás, zdali je váš současný systém topení hospodárný, technicky udržitelný a ekologický? Uvažujete o stavbě domu a chcete topit pomocí nejmodernějších technologií a zároveň se chcete zbavit závislosti na fosilních palivech? V takovém případě využijte náš nezávazný kontaktní formulář a dozvíte se, jak můžete i vy topit účinněji a s nižšími náklady.

Kontakt

+ 420 777 656 400
Po - Pá: 08:00 - 17:00

iClima s.r.o.
Římská 678/26, 120 00 Praha 2
Česká republika

Zdarma naceníme řešení iClima přímo pro váš dům.
Vyplňte formulář a zanechte nám nezávaznou poptávku. Odpovíme vám do 24 hod.

Pokročilý formulář

Při zadání pokročilejších informací vám budeme schopni dát velmi přesné informace již v první odpovědi. (Nepovinné)

*Napište slovy nebo vložte foto domu či projektu pomocí tlačítka níže.

Zanechte nám zde svůj telefon a my Vám zavoláme