Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Filtry u domácí klimatizace. Proč, jak a kdy je nutné je měnit - iClima
klimatizace

Filtry u domácí klimatizace. Proč, jak a kdy je nutné je měnit

Jak jste si již mohli povšimnout na našem blogu, chlazení domácností pomocí klimatizace vůbec nepovažujeme za dobré řešení, zejména ze zdravotních a energetických důvodů. Klimatizace je totiž obecně zdrojem nejen vysokého účtu za spotřebovanou elektrickou energii, ale také všemožných choroboplodných zárodků, plísní a roztočů, kteří se usazují hlavně na výparníku klimatizace či na zanesených filtrech, jak v předfiltraci, tak i v dalších stupních. Proto jsme se rozhodli sepsat pro vás několik doporučení, jak často měnit filtry v klimatizaci, abyste mohli minimalizovat vysoké náklady či zdravotní rizika, která vaše klimatizace může způsobovat. Z našeho zamyšlení možná zjistíte, že klimatizace nemusí být v zásadě vůbec dobré řešení, a že jste o některých rizicích třeba ani nevěděli.

Jak často kontrolovat filtry klimatizace?

Výrobci klimatizačních jednotek zpravidla uvádějí, že je důležité celou soustavu jednou ročně servisovat a minimálně vyprat filtry v předfiltraci a zkontrolovat další filtrační součásti, jako je např. uhlíkový filtr či filtry z jiných materiálů, které se podílí na čištění vzduchu, procházejícího klimatizací. Uvědomme si, že klimatizací může projít i deset krychlových metrů vzduchu za minutu, a velmi tak záleží na celkové prašnosti prostředí a vůbec celém ovzduší v domě, jak často je nutné tato zařízení čistit. U prašnějších prostředí, nebo tam, kde se vyskytují velké koberce, domácí zvířata nebo se jedná například o centra měst, je situace zásadně odlišnější než v řidší zástavbě mimo město, kde je i nižší prašnost.

Nečistoty vzniklé působením těchto faktorů se usazují zejména na předfiltraci klimatizaci, kterou je dobré minimálně dvakrát až čtyřikrát do roka (podle vytížení klimatizace) zkontrolovat. Součásti předfiltrace lze ve většině případů omýt pod tekoucí vodou, ovšem obecně platí, že se žádná z plastových součástí klimatizace nemyje v myčce na nádobí, jelikož ta pracuje s horkou vodou, která by mohla dané součásti zdeformovat.

Důležitost čistoty filtrů a zdravotní rizika klimatizací

Optimální četnost kontroly a čištění dalších filtrů již záleží na parametrech ovzduší ve vašem domě a náročnosti použití klimatizace. Jinou četnost bude vyžadovat klimatizace, kterou pouštíte jenom při nejvyšších teplotách, jinou klimatizace v kanceláři, kterou používáte neustále. Proto za nás můžeme doporučit kontrolu všech filtrů jednou za tři měsíce. Je velmi důležité, abyste udržovali filtry čisté, jelikož může jejich zanesení významně snížit účinnost klimatizace a neúměrně zvýšit její spotřebu. Stejnou pozornost jako filtrům věnujte také výparníku klimatizace, na kterém se díky přítomné kondenzační vlhkosti mohou usazovat organické alergeny. Čištění těchto součástí však může být technicky náročné, a proto je vhodné nechat jednou do roka zkontrolovat celou klimatizaci  odborníky ze společnosti, která vám klimatizaci instalovala. Kompletní cena základního čištění klimatizace se pohybuje v řádu jednoho až dvou tisíc za jednu klimatizační jednotku.

Zdravá a úsporná alternativa ke klimatizaci

Možná se právě ptáte sami sebe, jestli vám pořízení klimatizace za to stojí či nikoliv. Když si uděláte jednoduchou projekci nákladů na provoz vámi vyhlídnuté klimatizace a připočtete cenu nutného servisu a případná zdravotní rizika, jak co se týče kontaminace vzduchu v domácnosti, tak nepříjemných důsledků studeného průvanu, který klimatizace produkuje, možná dojdete k tomu, že klimatizace není úplně vhodné řešení do obytného domu. Naše společnost poskytuje adekvátní náhradu za klimatizační jednotky v podobě funkčního systému iClima. Se systémem iClima neriskujete žádná zdravotní rizika ani jiné komplikace v důsledku prudkých změn teplot a přímo foukaného studeného vzduchu.

Příjemné prostředí se systémem iClima

Systém iClima totiž funguje na principu stálé teploty pomocí nízkoteplotních rozvodů uložených přímo v obytných částech domácnosti pod omítkou stěn. Vzduch v místnosti tedy necirkuluje přes žádnou chladící soustavu a je mu umožněna přirozená cirkulace v rámci prostředí domácnosti. Zajímala by vás také možnost vlastnit kvalitní zdroj příjemné teploty v parném létě bez rizik klimatizace? Kontaktujte nás pomocí našeho kontaktního formuláře, a my vám rádi objasníme, jakým způsobem může i vaše domácnost skýtat příjemné a zdravé prostředí k bydlení i během parných letních měsíců.

Kontakt

+ 420 777 656 400
Po - Pá: 08:00 - 17:00

iClima s.r.o.
Římská 678/26, 120 00 Praha 2
Česká republika

Zdarma naceníme řešení iClima přímo pro váš dům.
Vyplňte formulář a zanechte nám nezávaznou poptávku. Odpovíme vám do 24 hod.

Pokročilý formulář

Při zadání pokročilejších informací vám budeme schopni dát velmi přesné informace již v první odpovědi. (Nepovinné)

*Napište slovy nebo vložte foto domu či projektu pomocí tlačítka níže.

Zanechte nám zde svůj telefon a my Vám zavoláme