Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Evropská unie připravila revoluci ve vytápění veřejných budov. Jsme na ni připraveni? - iClima
eu

Evropská unie připravila revoluci ve vytápění veřejných budov. Jsme na ni připraveni?

Od roku 2002, tedy ještě z doby před rozšířením Evropské unie o Českou republiku a další státy současné sedmadvacítky, se v Evropském parlamentu a v Radě EU velmi živě diskutovalo nad novou směrnicí s názvem „Energy Performance of Buildings“. Ta si klade za cíl výrazně snížit energetickou náročnost, tedy množství spotřebované provozní energie u většiny budov, a to do roku 2020. V souvislosti s tímto opatřením zavádí také termín „budovy s téměř nulovou spotřebou energie“, kteréžto slovní spojení už stihlo díky nejrůznějším spekulacím a polopravdám vyděsit značnou část majitelů domů nebo těch, kdo se k vlastnímu domu teprve chystají. Co tedy přesně nová směrnice přináší, jak se budou od letošního roku stavět nové domy a budeme žít nakonec všichni v utěsněných pasivních stavbách bez možnosti větrání?

Postupné zavádění nových pravidel

Ač jste se začátkem roku mohli dočíst v nejednom periodiku, že nová vyhláška EU o energetické náročnosti budov začala platit od letošního roku, a že zanechala množství organizací a stavebních firem nepřipravené, není vše tak tragické, jak to z takové zprávy může vypadat. Ve skutečnosti platí nová směrnice EU již od roku 2010 s tím, že přechod na standard „budovy s téměř nulovou spotřebou energie“ je rozdělen do čtyř fází, kdy letošní rok začíná právě jeho první fáze. Ta se týká všech nově postavených veřejných budov nad užitnou plochu 1500 m2, které již tedy musí fungovat jako nulové stavby. Další fáze nás čekají v letech 2017 a 2018, kdy se nové opatření bude týkat všech nově postavených veřejných budov bez ohledu na jejich plochu, a také se pravidlo o nízké spotřebě bude vztahovat i na všechny ostatní budovy, opět nejprve s větší plochou než 1500 m2. Konečná fáze celé implementace nastane 1. 1. 2020, kdy budou v tzv. nulovém režimu muset fungovat všechny nové budovy. Co to ovšem znamená prakticky? Budou od roku 2020 na českých městech a vesnicích samé pasivní nebo jiné experimentální domy?

Dobrá ambice, horší realizace

Celý koncept stavby s téměř nulovou spotřebou je určitě krok správným směrem, ani ne snad vzhledem k emisím CO2, na které se domácnosti obecně podílí menšinově, ale spíš vzhledem k energetickému a odpadovému hospodářství, které nepřímo souvisí s energetickou náročností budov. Hlavním emitentem skleníkových plynů je totiž průmysl, zejména jeho energetický segment. Velké sítě elektráren pracují prakticky nepřetržitě a ke správnému fungování potřebují velké množství paliv, které představuje zátěž pro životní prostředí už jenom svým uskladněním. Výrazné snížení spotřeby budov by mělo tuto energetickou stopu zmenšit, nicméně takové opatření, pokud by mělo být realizováno s větší účinností, by si vyžádalo funkční modely jak pasivních, tak např. i aktivních domů, resp. takové modely, které by bylo možné standardizovat v relativně obvyklé cenové relaci nového projektu.

V případě, že by se vzal za standard nějaký hi-tech aktivní dům, pak by mohla plošná energetická náročnost staveb klesnout klidně i o 90 %, nicméně by došlo k obrovskému zdražení všech takových staveb a dost možná i ke kolapsu evropského trhu s novým bydlením, a proto se Evropská unie rozhodla definovat nový standard jako každou stavbu, jejíž energetická náročnost nepřesáhne hodnotu měrné potřeby tepla 45 kWh/metr čtvereční za rok. To je samozřejmě velmi kompromisní hodnota, nicméně v těchto řádech se dnes pohybuje většina nových staveb, které mají alespoň nějaké zateplení a snaží se o odstranění těch nejvýraznějších tepelných mostů, např. v okenních a dveřních rámech. Evropská komise nicméně přiznala, že v delším časovém horizontu může dojít k dalšímu zpřísnění, a v momentě, kdy by se hodnota měrné potřeby tepla dostala řekněme někam pod 30 kWh/m2 za rok, by začalo navrhování nových budov představovat skutečnou výzvu.

Systém iClima splňuje nejpřísnější podmínky

Pokud vás zajímají technologické možnosti snížení spotřeby, či máte zájem sami jít příkladem a bydlet v plně ekologickém domě, který šetří životní prostředí, ale není omezen jako pasivní dům, pak určitě popřemýšlejte o systému iClima, se kterým se bez větších problémů dostanete na velmi nízké úrovně spotřeby, ovšem bez nutnosti používání rekuperačního větrání či masivních tepelných obálek domu. Klíčem k této nízké spotřebě a účtům, které se u rodinného domu pohybují v jednotkách tisíc ročně, je kvalitní propojení systémů tepelného čerpadla, vakuových solárních panelů a zejména nízkoteplotních kapilárních rozvodů, které ve vašem domě udrží stálou teplotu, a to jak v létě, tak v zimě. Nemusíme ani zdůrazňovat, že z pohledu nové směrnice Evropské unie se takový dům nachází u hodnot pasivního domu a maximální spotřebu nenaplňuje ani z poloviny. Díky těmto vlastnostem se nebudete muset obávat ani dalšího zpřísnění podmínek v budoucnu, ani vás nevyděsí růst cen fosilních paliv či jiných surovin, na kterých jsou běžné rodinné domy závislé. Zajímaly by vás o systému iClima další informace nebo chcete začít o vašem bydlení přemýšlet jako o zdravém a ekologickém? Využijte náš nezávazný kontaktní formulář a my vám rádi zašleme konkrétní představu, jak může iClima zlepšit i vaše bydlení.

Kontakt

+ 420 777 656 400
Po - Pá: 08:00 - 17:00

iClima s.r.o.
Římská 678/26, 120 00 Praha 2
Česká republika

Zdarma naceníme řešení iClima přímo pro váš dům.
Vyplňte formulář a zanechte nám nezávaznou poptávku. Odpovíme vám do 24 hod.

Pokročilý formulář

Při zadání pokročilejších informací vám budeme schopni dát velmi přesné informace již v první odpovědi. (Nepovinné)

*Napište slovy nebo vložte foto domu či projektu pomocí tlačítka níže.

Zanechte nám zde svůj telefon a my Vám zavoláme