Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Evropská komise představuje politiku "Čisté energie pro všechny Evropany" - iClima
europe-609118_640

Evropská komise představuje politiku „Čisté energie pro všechny Evropany“

Okřídlené přísloví tvrdí, že “pokrok nezastavíš”, a tak přesně v dikci toho poučení pokračuje ve své práci i Evropská komise, která na konci minulého roku představila novou koncepci své energetické politiky směrem k veřejnosti v dokumentu nazvaném “Čistá energie pro všechny Evropany”. Obsahem této nové koncepce je zejména zlepšení možností veřejnosti využívat nové ekologické zdroje energie při plánování rozsáhlejší výstavby a také ambicióznější závazky, co se týče zvyšování účinnosti výroby zejména elektrické energie, za stále nižších emisí. Krom těchto vylepšení obsahuje zavádí strategický dokument také nové postupy v měření a vyhodnocování ekologických vlivů jednotlivých stavebních projektů na své okolí.

Kvalita vnitřního prostředi i monitoring topných systémů

Jedním z relativně nových pojmů, které aktuální polika EU zavádí je i kvalita vnitřního prostředí. Na jednotlivých členských zemích bude následně, aby stanovily závazné standardy v tomto oboru, a ty pak při zpracovávání dopadových studií monitorovaly a vyhodnocovaly jejich dodržování. Z perspektivy iClima je už sama existence tohoto pojmu velmi pozitivní zprávou pro celý energetický trh, jelikož se konečně začíná uvažovat nejenom o technickém zajištění otopné soustavy, ale zejména o tom hlavním, a sice konkrétním dopadu otopných systémů na lidské životy a zdraví.

Krom nových definic a pojmů najdeme v koncepčním dokumentu také na budocí nutnost monitoringu otopných soustav a systémů vzduchotechniky v reálném čase. Takto přesné hodnocení technolgií vnitřního klimatu by následně mohlo přinést tolik potřebná statistická data, sloužících jako základ globálních požadavků na parametry účinnosti a efetktivity jednotlicých technologií vnitřního klimatu. Reformy by se pak mohly dočkat i některé související normy, jako např. průkaz energetické náročnosti budov nebo požadavky na energetickou účinnost zvolených řešení. Cekově je tuto politiku charakterizovat frází otevírající tuto kapitolu v samotném návrhu jako “inteligentní peníze na inteligentní vytápění”.

Dostupnost ekologických zdrojů energie

Důležitá část celého návrhu nové politiky se také věnuje lepší dostupnosti ekologických zdrojů energie, kterážto snaha stojí zejména na třech základních principech:

  • Svobodný výběr způsobu dodávek energie
  • Přesné nástroje pro srovnání cen energií
  • Možnost výroby vlastní energie

Soubor těchto opatření neslouží pouze účelu snížení zátěže na životní prostředí, ale také velmi příznivě reaguje na budoucí výzvy pracovního a technologického trhu, kdy bude nutné část dodávek i práce samotné přehodit z velkých výrobních center více do veřejnosti a občané EU se tak budou moci zapojit o do celkové produkce elektřiny, včetně vývoje zdokonalování výrobních, obchodních i technických postupů v rámci agendy rozumně udržitelného energetického rozvoje evropské společnosti.

Nová koncepce EU je krok správným směrem, ale s možnou výhradou

Pokud bychom chtěli ohodnotit nedávno představený dokument jednou větou, řekli bychom, že je to rozumně navržená cesta k liberalizaci a racionalizaci celkového spotřebitelského chování, co se týče využívání přírodních zdrojů koncovým i výrobním sektorem. Zkrátka velkým centrům v budoucnosti odzvoní a menší výrobní celky, organizované na občanském základě nabudou na významu. Decentralizace, jak bychom tento jev také mohli nazvat, pokud bude dobře zrealizována, může v budoucnosti zásadně podpořit inovativní a ekonomická řešení, jako je právě systém iClima. V tomto ohledu se konkurence nebojíme, jelikož je každý systém, který zaručí maximální úspornost a minimální náročnost na přírodní zdroje krok správným směrem.

Co by se ale dokumentu dalo vytknout je až možná příliš pravomocí národním státům při stanovení minimálních kriterií a způsobů jejich monitorování, kdy jak víme nejsou národní vlády zcela immuní lobbingu a postranním zájmům velkých energetických firem, proto v tomto smyslu očekáváme ještě detailněji rozpracovaný akční plán přechodu na čistou energii s konkrétními výhledy. Bez nich zůstává tento dokument chválihodným záměrem, jehož realizace ovšem může dopadnout zcela jinak, než jeho autoři zamýšleli.

Pokud vás systém iClima zaujal, kontaktujte nás pomocí našeho nezávazného kontaktního formuláře.

Kontakt

+ 420 777 656 400
Po - Pá: 08:00 - 17:00

iClima s.r.o.
Římská 678/26, 120 00 Praha 2
Česká republika

Zdarma naceníme řešení iClima přímo pro váš dům.
Vyplňte formulář a zanechte nám nezávaznou poptávku. Odpovíme vám do 24 hod.

Pokročilý formulář

Při zadání pokročilejších informací vám budeme schopni dát velmi přesné informace již v první odpovědi. (Nepovinné)

*Napište slovy nebo vložte foto domu či projektu pomocí tlačítka níže.

Zanechte nám zde svůj telefon a my Vám zavoláme