Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Efektivní tepelné čerpadlo a teplotní spád - iClima
čerpadlo

Efektivní tepelné čerpadlo a teplotní spád

Tepelná čerpadla jsou dnes čím dál více používanou technologií pro vytápění rodinných domů, rekreačních objektů i celých průmyslových komplexů, a tak není divu, že se o nich v poslední době hovoří čím dál více. Nejčastěji zmiňovanou vlastností tepelných čerpadel je krom jejich typu zejména jejich účinnost, což je poměr energie, které čerpadlo příjme vůči energii, kterou vyrobí. Účinnost tepelného čerpadla ovšem není konstantní veličina, ale mění se v závislosti na podmínkách a požadovaném výkonu, proto většina výrobců zároveň s účinností uvádí také dané podmínky, za kterých je čerpadlo schopné fungovat s deklarovanou účinností.

Na našich webových stránkách, konkrétně u popisu fungování systému iClima uvádíme, že naše tepelné čerpadlo je schopné pracovat i s účinností 7, na což jsme si už také vyslechli kritiku, že neuvádíme přesné informace nebo, že tak vysokého faktoru téměř není možné dosáhnout. Klíčem k vysoké účinnosti našeho čerpadla je ovšem výrazně nižší teplotní spád než používají jiné topné systémy.

čerpadlo

Co je to teplotní spád?

Teplotní spád je jev, který popisuje rovnoměrně klesající teplotu od jednoho bodu soustavy ke druhému (většinou koncovému). Kdybyste si vzali do ruky železnou tyč a jeden její konec ponořili do studené a jeden do vařící vody, naměříte po celé její délce stálý pokles teploty, a to je právě náš teplotní spád. Teplotní spád se standardně měří v Kelvinech nebo Celsiích na metr a pro standardizaci uvádění teplotního spadu pro otopná tělesa se v laboratorních podmínkách používají testovací teploty 75/65/20 stupňů Celsia. To v případě klasického teplovodního radiátoru znamená, že je do topného tělesa přivedena voda o teplotě 75 stupňů, aby se radiátor ohřál na 65 stupňů a tím vytopil celou místnost na 20 stupňů. Ano, skutečně většina radiátorů pracuje až s takhle vysokými teplotami a proto kladou poměrně vysoké nároky na tepelná čerpadla, která musí na ohřev otopné vody použít velké množství energie, nicméně co se stane, když teplotní spád významně snížíme?

Vyšší tepelná účinnost s nižším teplotním spádem

Pokud se nebudeme zabývat základy termodynamiky a podíváme se pouze na výsledný jev, zjistíme, že systém iClima pracuje s výrazně nižšími teplotami v soustavě, konkrétně je to 38/33/22 stupňů Celsia, což jsou řádově nižší výkony než u klasického topení. Díky tomu jsme schopni použitím námi inovovaného teplotního čerpadla dosáhnout topného faktoru až 6.5 (u nejběžnější varianty čerpadla tedy země-voda) a až 7 u varianty čerpadla voda – voda, pro jehož instalaci musí daný objekt splňovat přesně dané podmínky.

Inovované tepelné čerpadlo jako základ systému iClima

Hlavní výhoda, která umožňuje našim tepelným čerpadlům působit s takhle vysokou tepelnou účinností, spočívá hlavně ve výrazně menším teplotním rozdílu mezi primárním (zemní kolektor/vrt/studna) a sekundárním okruhem (jednotlivé kapiláry ve zdech). Díky těmto nižším rozdílům klesá jak elektrický příkon kompresoru tak i provozní tlaky chladivového okruhu. Tím se nejenom šetří jednotlivé součásti topného systému, ale dosahuje i většího výkonu s nižším příkonem. Rozdíl teplot mezi těmito dvěma okruhy činí maximálně 5–15 stupňů Celsia, podle aktuálních podmínek.

Pokud vás k našemu topnému systému iClima zajímá více technických specifikací, nebo uvažujete o jeho nasazení, pak nás určitě kontaktujte pomocí nezávazného kontaktního formuláře.

Kontakt

+ 420 777 656 400
Po - Pá: 08:00 - 17:00

iClima s.r.o.
Římská 678/26, 120 00 Praha 2
Česká republika

Zdarma naceníme řešení iClima přímo pro váš dům.
Vyplňte formulář a zanechte nám nezávaznou poptávku. Odpovíme vám do 24 hod.

Pokročilý formulář

Při zadání pokročilejších informací vám budeme schopni dát velmi přesné informace již v první odpovědi. (Nepovinné)

*Napište slovy nebo vložte foto domu či projektu pomocí tlačítka níže.

Zanechte nám zde svůj telefon a my Vám zavoláme