Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Dotace na kotle a tepelná čerpadla přehledně aneb na co vše lze žádat? - iClima
stary-kotel

Dotace na kotle a tepelná čerpadla přehledně aneb na co vše lze žádat?

Chystáte se na stavbu nového domu, chalupy či chaty? Uvažujete o inovaci systému vytápění a ohřevu vody? Budete měnit starý kotel za nový? Ať se rozhodnete pro jakékoli řešení, Česká republika i Evropská unie nabízejí řadu dotací, které mají za úkol motivovat k moderním, dlouhodobě perspektivním řešením. Nové systémy, na které můžete získat dotaci, přinášejí jednoznačně vyšší uživatelský komfort, zdravější prostředí a jsou akceptovány i ekology.

Kolik finančních prostředků můžeme dotací získat?

Záleží vždy na rozsahu projektu. S kotlíkovou dotací 2015  ̶  2020 si můžete vyměnit váš starý kotel za nový kondenzační. Cena se odvíjí od výkonu a značky kotle, ale pro náš příklad zvolme 40 000 Kč. K tomu připočítejte 15 000 Kč na komín a na úpravu místa, kde je kotel umístěn a zhruba 5000 Kč na mikro-energetická opatření ve formě izolací do oken. Celkem 60 000 Kč. Díky 80% dotaci získáte na váš projekt 48 000 Kč. Vaše investice do nového kotle pak činní jen 12 000 Kč. O dotaci si můžete zažádat na krajském úřadu.

Je výhodný i dotační program Nová zelená úsporám?

Program Nová zelená úsporám se nyní zaměřuje primárně na podporu ostatních energeticky úsporných opatření, např. na zateplování, větrací systémy či výstavbu domů v „pasivním“ standardu. V současné době bude tedy pro vás patrně výhodnější právě již zmíněná kotlíková dotace, která podporuje výměnu starých již nevyhovujících kotlů na pevná paliva za nové systémy. Pražané mají také možnost využít program Čistá energie Praha, který je zaměřen na přeměnu topných systému z tuhých nebo kapalných na ekologicky ušlechtilá paliva a využití obnovitelných zdrojů. Tento program je určen fyzickým i právnickým osobám.

Je možné zažádat i o dotaci na kotle na tuhá paliva?

Ministerstvo životního prostředí podporuje i výměnu kotlů na tuhá paliva. Dotaci lze ale získat pouze na nejvyšší řadu kotlů, které spadají do „třídy 5+“. U kotlů na tuhá paliva bývá zohledněn také sociální aspekt nízkopříjmových skupin.

Týkají se dotace i tepelných čerpadel nebo komplexně řešených systémů?

Dotační programy samozřejmě podporují i projekty s tepelnými čerpadly, která nahrazují kotle na pevná paliva či elektřinu. Dotaci lze využít i na realizaci uceleného nového moderního systému vytápění a ohřevu vody, jakým je třeba náš komplexní systém iClima. Naše řešení využívá nejen nízkoenergetické tepelné čerpadlo, ale také speciální kapilární síť umístěnou v podlaze, stěnách i stropu a solární panely.

Kde a jak velkou dotaci je možné na tepelná čerpadla získat?

V České republice existuje několik možností, jak dotaci získat. Je zde již zmíněný dotační program Nová zelená úsporám, který podporuje výstavbu rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností, a to částkou až 500 000 Kč. Dotaci 100 000 Kč můžete získat i na pouhou výměnu neekologických zdrojů tepla – kotel na uhlí nebo elektrický kotel výměnou za tepelné čerpadlo.

I kotlíková dotace podporuje řadu let výměny neekologických zdrojů tepla za čistší zdroje, a to částkou až 127 500 Kč. Dotaci na pořízení tepelného čerpadla můžete dostat i v rámci podpory s označením Efektivní využití zdrojů energie. Ta zahrnuje všechny možnosti získání dotací na modernizaci otopného systému – na výměnu zdroje tepla. Výše dotace záleží na typu čerpadla. Když dům současně zateplíte, získáte dotaci 75 000 – 100 000 Kč, bez zateplení domu až 80 000 Kč.

Přispívá na tepelná čerpadla i Evropská unie?

Další variantou, jak získat dotaci na nové tepelné čerpadlo, jsou Operační programy Evropské unie. Dotaci nabízí multirezortní OP PIK 2014 2020, který je určen firmám a podnikatelům, dále IROP, jež se zaměřuje na vylepšení kvality životního prostředí v různých částech České republiky či OPŽP, který pro své žadatele připravil do následujících let 2,6 miliardy EUR. Řídicím orgánem pro udělování dotací je Ministerstvo životního prostředí, zprostředkujícími subjekty pak Státní fond životního prostředí ČR.

Státní dotace vám pomůže snížit počáteční náklady, a když se rozhodnete pro systém iClima získáte moderní řešení, které má nízké provozní náklady, přináší vysoký uživatelský komfort a je velmi šetrné k přírodě. Unikátní systém iClima je postaven na harmonii nízkoenergetického tepelného čerpadla, kapilární sítě umístěné v podlaze, stěnách i stropu a na využívání solárních panelů. Napište nám přes náš nezávazný kontaktní formulář a my vám rádi zodpovíme všechny vaše dotazy.

Kontakt

+ 420 777 656 400
Po - Pá: 08:00 - 17:00

iClima s.r.o.
Římská 678/26, 120 00 Praha 2
Česká republika

Zdarma naceníme řešení iClima přímo pro váš dům.
Vyplňte formulář a zanechte nám nezávaznou poptávku. Odpovíme vám do 24 hod.

Pokročilý formulář

Při zadání pokročilejších informací vám budeme schopni dát velmi přesné informace již v první odpovědi. (Nepovinné)

*Napište slovy nebo vložte foto domu či projektu pomocí tlačítka níže.

Zanechte nám zde svůj telefon a my Vám zavoláme