Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Časný podzim v pasivních domech. Jak se vyhnout chladnému interiéru? - iClima
pexels-photo-121537

Časný podzim v pasivních domech. Jak se vyhnout chladnému interiéru?

Často se při rozhovoru s majiteli pasivních domů setkáte s tvrzením, že naučit se správně ovládat takový dům není dost dobře možné, protože dříve, než se vám to podaří, se takový dům naučí ovládat vás, tedy jeho obyvatele. Je poměrně obvyklé, že lidé zvyklí na nějaký režim samoregulace tepla, chladu a cirkulace vzduchu vůbec, mají jiné návyky než lidé, kteří žijí v poměrně nestandardním prostředí pasivního rodinného domu. Pasivní dům totiž na rozdíl třeba od domů panelových funguje na principu tepelná obálky pláště budovy, která spolu s jižní orientací speciálních izolačních oken zajišťují maximální možné tepelné zisky ze slunečního záření.

Rekuperace – výhoda a problém v jednom

Tento způsob získávání tepla samozřejmě v pasivních domech nehraje sólo, neboť jej ještě doplňují další zdroje, jako je např. vaření či ohřívače TUV (teplé užitkové vody) a často v takovém domě najdete i malý krb na dřevo, který funguje jak pro získání tepla, tak i na nastolení příjemné atmosféry. Háček je ovšem v cirkulaci vzduchu a jeho obnovování, kde může nastat několik zádrhelů. Pokud si totiž chcete do místnosti v běžném domě pustit čerstvý vzduch, nejčastěji to řešíte tak, že prostě otevřete okna. Pasivní dům naopak využívá zcela jinou technologii výměny vzduchu a to tzv. rekuperaci, kdy teplý vzduch z interiéru předává své teplo studenému vzduchu zvenčí a ten je následně vpuštěn do místnosti. Tento způsob má své výhody ve veliké tepelné stabilitě, horší je to ovšem s přístupem čerstvého vzduchu do místnosti.

Čištění vzduchu i přetopený interiér

Vzduch, ošetřen rekuperací je nejen ohříván, ale také čištěn pomocí prachových a biologických filtrů, což naznačuje nutnost tyto filtry pravidelně měnit, jinak riskujeme vdechování naopak kontaminovaného vzduchu. V souvislosti s často obtížněji fungující rekuperací se také objevuje problém přetopeného interiéru, což spolu s jevem, kdy 4 dospělé osoby vytopí pouhou svou aktivitou pasivní dům až na 17 stupňů Celsia, může vést k pocitu diskomfortu v domácnosti, obzvlášť pokud jsme zvyklí spát v chladnější ložnici. Je tedy problém chladného interiéru v brzkém a studeném podzimu relevantní? Budete se divit, ale i taková možnost může v zásadě bez problému nastat.

Rychlý nástup zimy a nepřizpůsobené rozvody tepla

Problémem u pasivních domů totiž může být právě časný nástup zimy, kdy se obyvatelé domu ještě dostatečně nevzpamatovali z pozdně letního provozu, rekuperace ještě není nastavena na plný chod a pro výměnu vzduchu se používají otevřená okna či venkovní dveře. V takových dnech je možné zažít pocit, že je v přízemí dostatečné teplo, ale ve vyšších patrech je nepříjemný chlad a ani voda na osobní hygienu není dostatečně teplá. To je způsobeno tím, že při chladnějších teplotách začne dům pohlcovat teplo určené pro vodu a tím ohřívá interiér, no a pokud nejsou u rozvodů tepla dobře umístěné průduchy a klapky, budete mít v chladnějším období října a listopadu pocit lezavého chladu, kterého se bez zatopení např. v krbu budete jen obtížně zbavovat.

Konstrukční řešení a varianta iClima

Tento problém je u majitelů pasivních domů řešen většinou rychlým nástupem plné rekuperace a vytvořením nových tepelných cest do pater a podkroví, aby tak nedocházelo ke ztrátě tepla. Je ovšem problematické v takových situacích silněji větrat, což často nutí obyvatele, zvyklé na spaní v chladnější místnosti, přehodnotit své zvyky a spát v o něco větším teple, jelikož otevřená okna mohou v některých momentech narušit tepelnou rovnováhu interiéru.

 

Druhým řešením, které ovšem přináší více výhod, je pak celková změna způsobu práce s teplem v interiéru, a to právě naším systémem iClima. Systém iClima nabízí na rozdíl od systémů pasivních domů plně nezávislé a konstantní topení spolu s celoročním chlazením, při kterém není problém běžně používat dveře a okna pro pravidelnou výměnu vzduchu v interiéru. Základní vizí a funkcí systému iClima je zajistit celoročně komfortní teplotu interiéru v hodnotě cca 21 stupňů Celsia, a to při jakékoliv venkovní teplotě v zimě i v létě. Nemusíte tak mít obavu z přetopení nebo naopak z vychlazení vašeho interiéru, jelikož díky iClima získáte jistotu celoročně stále teploty ve všech obytných místnostech vašeho domu.

Pokud vás oslovil systém iClima, můžete nás nezávazně kontaktovat a my vám rádi sdělíme o systému iClima další informace.

Kontakt

+ 420 777 656 400
Po - Pá: 08:00 - 17:00

iClima s.r.o.
Římská 678/26, 120 00 Praha 2
Česká republika

Zdarma naceníme řešení iClima přímo pro váš dům.
Vyplňte formulář a zanechte nám nezávaznou poptávku. Odpovíme vám do 24 hod.

Pokročilý formulář

Při zadání pokročilejších informací vám budeme schopni dát velmi přesné informace již v první odpovědi. (Nepovinné)

*Napište slovy nebo vložte foto domu či projektu pomocí tlačítka níže.

Zanechte nám zde svůj telefon a my Vám zavoláme