Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
5 největších zdravotních rizik pasivních domů - iClima
zdravotni-rizika

5 největších zdravotních rizik pasivních domů

Možná jste si už v našich předchozích článcích všimli, že považujeme konstrukci pasivních domů z technologického i zdravotního hlediska za problematickou. Je tomu skutečně tak. K tomuto systému úsporného bydlení máme značné výhrady, nikoliv proto, že bychom tento typ staveb považovali za přímou konkurenci, ale proto, že se skutečně v poslední době objevují u nás i v zahraničí poměrně závažné výhrady k těmto stavbám. Rozhodli jsme se vám proto představit pět zásadních rizik, které jsou s konstrukcí pasivních domů spojeny.

1. Špatná výměna vzduchu a nastavení teplot

Velká část majitelů pasivních domů či bytových jednotek v pasivních novostavbách si nejvíce stěžuje na špatnou cirkulaci vzduchu a obtížnou nastavitelnost rozdílných teplot pro běžný obytný režim. Většina dotázaných totiž uvedla, že si obecně přejí nižší teplotu v ložnici na spaní, která se jim zdá za běžných okolností příliš vysoká, naopak v ostatních místnostech považují nastavenou teplotu spíše za nízkou. Řešení takové situace je sice proveditelné, ale není příliš jednoduché a vyžaduje poměrně složité nastavení celé rekuperační jednotky.

Špatná cirkulace vzduchu v pasivních domech se také velmi často projevuje na ospalosti jeho obyvatel, za což mohou často nevhodně umístěné výdechy rekuperačních jednotek, které místy končí v prostoru dveří a nikoliv v obvodových zdech, jak správně mají. Značné problémy byly u rekuperačních jednotek zaznamenány hlavně po stránce výkonu (ten byl často nedostatečně definován už v zákonných normách), tak i po stránce hygieny, kdy se deklarované životnosti filtrů v rekuperaci ukázaly jako nefunkční a filtry bylo nutné měnit častěji, než uváděla provozní dokumentace.

2. Přehřívání domu

Vysoká teplota interiéru představuje sama o sobě poměrně značná rizika, zejména pro starší a zdravotně citlivější osoby, ale také pro domácí zvířata. V několika pokusech bylo změřeno, že běžná čtyřčlenná rodina dokáže vytopit pasivní bytovou jednotku jen svojí přítomností a pohybem i na 16 stupňů Celsia, a to při venkovních teplotách pod bodem mrazu. Horší situace samozřejmě nastává s příchodem teplého počasí, kdy se u domů s jižní orientací zvyšuje teplota velkých oken až na 40 stupňů. Otevírání oken a přímé větrání není pro tento typ domu úplně vhodné, a tak se velmi často setkáte s doporučením pořízení horizontálně uspořádaných žaluzií, kvalitních izolačních trojskel a pokročilého vnitřního systému odvětrávání.

3. Zvýšený hluk v interiéru pasivních domů

Tento problém není přímo zdravotní komplikací, nicméně je tento jev dobré připomenout, protože se v souvislosti s pasivními domy zmiňuje bohužel jenom minimálně. Pasivní dům sice výborně izoluje teplo, ale stejně tak dobře izoluje i okolní hluk, což má za následek zvýšení hluku v interiéru. Díky častému použití tenkých sádrokartonových příček je pak většinou v pasivních domech téměř vše slyšet, což také nepředstavuje ideální variantu např. pro soužití v pasivních bytových domech. Řešením tohoto problému je zvýšení protihlukových a akustických limitů v předpisech pro stavbu pasivních domů, nicméně realizace takového opatření si ještě nějakou dobu vyžádá a zcela jistě zvýší náklady na realizaci jednotlivých staveb.

4. Pozor na jedovaté látky

Ačkoliv jsou většinou pasivní domy stavěny z ekologických materiálů, provoz samotné domácnosti se občas potýká s potřebou silnější desinfekce nebo použití těkavých chemikálií. Dávejte proto vždy pozor na kvalitní odvětrávání ošetřovaných prostor a o to více v pasivních domech. Rekuperační jednotka totiž nemusí být na takový nápor aromatických látek úplně připravená, proto se vždy dobře dívejte i na doporučené koncentrace, které rozhodně nepřekračujte. Tyto problémy se ovšem týkají i vlhkosti z prádla sušeného uvnitř domu, alergenních látek vylučovaných rostlinami nebo třeba z nejrůznějších zdrojů kouře, ať už to jsou např. vonné tyčinky, cigarety nebo probíhající příprava pokrmů.

5. Biologická zdravotní rizika

Pasivní dům používá značné množství technologií, jejichž účelem je zejména cirkulace tepla a tepelná výměna za použití vody jakožto teplonosného činitele. Toto s sebou nicméně nese vysoké nároky na biologickou čistotu jednotlivých elementů, jako jsou ventilátory, filtry v rekuperačních jednotkách nebo v cirkulačních cestách vody. Vlhké a tmavé prostředí s teplotami kolem 20 stupňů totiž podporuje množení bakterií některých pro člověka nebezpečných rodů (např. rodu Legionella) a pozitivně působí na šíření plísní. Přes doporučení výrobců je tak nutné měnit jednotlivé ventilační komponenty minimálně každých 7 let a vzduchovody každých 15 let.

Hledáte alternativu k pasivnímu domu? Zkuste náš systém iClima

Aby mohl pasivní dům správně fungovat, je nutné při jeho projektování dodržovat několik zásadních podmínek, od orientace na světové strany až po omezení při jeho provozu. Náš systém tepelného komfortu iClima pracuje s ještě nižšími náklady a spotřebou než samotný pasivní dům, a přesto je ho možno využít na jakýkoliv rozpracovaný projekt. Kvalitní výměnu vzduchu vám zajistí běžné větrání, resp. pronikání vzduchu přes netěsnosti oken a dveří, zdravé prostředí zase uzavřené kapilární cesty, které prakticky vůbec nepřijdou do styku se vzduchem v místnosti. Máte zájem o více informací ohledně systému iClima? Napište nám přes náš nezávazný kontaktní formulář a my vám rádi sdělíme, jakým způsobem může systém iClima pomoci právě vám.

Kontakt

+ 420 777 656 400
Po - Pá: 08:00 - 17:00

iClima s.r.o.
Římská 678/26, 120 00 Praha 2
Česká republika

Zdarma naceníme řešení iClima přímo pro váš dům.
Vyplňte formulář a zanechte nám nezávaznou poptávku. Odpovíme vám do 24 hod.

Pokročilý formulář

Při zadání pokročilejších informací vám budeme schopni dát velmi přesné informace již v první odpovědi. (Nepovinné)

*Napište slovy nebo vložte foto domu či projektu pomocí tlačítka níže.

Zanechte nám zde svůj telefon a my Vám zavoláme