Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.iclima.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
3 nejčastější zdravotní rizka přetopených domácností – poradíme, jak se jich zbavit - iClima
radiator

3 nejčastější zdravotní rizka přetopených domácností – poradíme, jak se jich zbavit

V souvislosti s aktuálním klimatem se nás sice problém přetopených místností sice příliš netýká, nicméně je vhodné si před nástupem další topné sezóny připomenout závažná rizika přetopených domácností, což je bohužel jev, který se v našich zemích vyskytuje poměrně často, zejména v zimních měsících. Letní období, které se letos opět hlásí o slovo s nebývalou intenzitou, ovšem dokáže některá z těchto rizik imitovat, a tak se může stát, že i bez horkých radiátorů se v létě dočkáte podobných nepříjemností, jako v zimě.

Mikroorganismy a plísně

Velmi závažným problémem přetopených domácností je špatná výměna vzduchu v obytném prostoru a tím pádem vyšší vlhkost, která přeje plísním a nebezpečným mikroorganismům, které mohou u zdravotně citlivých jedinců vyvolávat chronické a v některých případech i akutní zdravotní potíže. Toto se týká zejména množících se plísní, jejichž některé druhy mohou poškozovat dýchací soustavu a při dlouhodobém působení významně zkrátit délku života člověka. Plísně jako takové se usazují zejména na hůře větraných místech v kombinaci s vysokou vlhkostí, jako jsou zákoutí koupelen, výparníky klimatizačních jednotek, kuchyňské kouty, květináče rostlin, ale také třeba podlahy či tapety. Plísní se nejlépe zbavíte tím, že budete aktivně omezovat plochu, která z hlediska vlhkosti a teploty podporuje jejich množení, což znamená zejména pravidelné každodenní větrání, ale též nezbytnou hygienu a udržování vlhkosti v obydlí v úrovni 40-60%. Díky těmto opatřením si můžete být jisti, že váš domov neobsahuje nebezpečné choroboplodné zárodky.

Nárazovité chlazení a průvany

Obvyklá reakce na přetopenou místnost je stejně prudké větrání, a to obvykle pomocí vzduchu, který může být až o 40 stupňů chladnější, než je vzduch v dané místnosti. Při zesíleném proudění takto studeného vzduchu, které v zimě po otevření okna nastává, hrozí obyvatelům daného objektu riziko nachlazení a problémů s krční páteří, nikoliv nepodobné problémům při letním používání klimatizace. Zároveň mějme na paměti, že překotné větrání v zimě má za následek další náklady na zpětné vytopení místnosti po větrání, kdy nejrůznější termostaty vyhodnotí pokles teploty v místnosti jako nedostatečný účinek otopné soustavy, a tak vydají pokyn na zvýšení teploty, což se pochopitelně negativně projeví na vašich účtech za teplo a energie. Nejlepším způsobem, jak se tomuto problému vyhnout, je udržovat v místnosti konstantní optimální teplotu kolem 22 stupňů např. pomocí inteligentního řízení vytápění či pomocí soustavy mikroventilací v oknech, která takové udržení teploty umožní. Pamatujte ale, že klíč k efektivnímu topení je využívání právě takového výkonu otopné soustavy, kolik je potřeba, tedy ideální topení není potřeba regulovat přílišným větráním, jelikož rozdíl v teplotách platíte samozřejmě vy.

Vydýchaný vzduch a vysoké koncentrace CO2

Při špatné ventilaci místnosti a vysoké teplotě uvnitř dochází k velmi rychlému úbytku čerstvého vzduchu s vyšším množstvím podílu kyslíku, a naopak se zvyšuje podíl vydýchaného vzduchu se zvýšeným obsahem oxidu uhličitého. To má za následek malátnost, ospalost, špatné soustředění a u citlivějších jedinců tento jev přispívá ke vzniku migrén a dalších podobných obtíží. Vydýchaný vzduch má také velmi negativní vliv na kvalitu spánku, kdy se obyvatelé přetopených místností budí nevyspalí, zejména díky špatné tělesné termoregulaci způsobené vysokou teplotou okolí a právě nízkým podílem čerstvého vzduchu. Opět je řešením citlivé větrání a správně nastavená teplota ložnice, která může být i o 2–5 stupňů nižší, než je teplota ostatních obytných částí domu.

Se správnou teplotou vám pomohou moderní technologie

Jak je vidno z popisu nejčastějších zdravotních rizik, řešením je dobrá regulace teploty v místnostech, ať už pomocí kvalitního systému větrání, rekuperační ventilace, inteligentního řízení vytápění, nebo naší vlastní alternativy – systému iClima, který udržuje v místnostech, kde je nainstalován, konstantní teplotu 22 stupňů. Ventilace a cirkulace vzduchu je zajištěna pomocí přirozeného fungování oken, tedy jak jejich drobnými netěsnostmi, tak i decentním větráním. Systém iClima nabízí ekologickou a úspornou alternativu, která vám zaručí zdravé bydlení v celoročně optimálně vytopených místnostech.

Kontakt

+ 420 777 656 400
Po - Pá: 08:00 - 17:00

iClima s.r.o.
Římská 678/26, 120 00 Praha 2
Česká republika

Zdarma naceníme řešení iClima přímo pro váš dům.
Vyplňte formulář a zanechte nám nezávaznou poptávku. Odpovíme vám do 24 hod.

Pokročilý formulář

Při zadání pokročilejších informací vám budeme schopni dát velmi přesné informace již v první odpovědi. (Nepovinné)

*Napište slovy nebo vložte foto domu či projektu pomocí tlačítka níže.

Zanechte nám zde svůj telefon a my Vám zavoláme